5/5 - (10 امتیاز)

دلایل بسیار زیادی برای نگه داری گیاهان در خانه وجود دارد، که حتی ممکن است از آنها آگاهی نداشته باشید. گرچه گیاهان برای زیبا هستند، اما برای بدن، روان، روح و محیط نیز عالی هستند. در ادامه دمبل مزایای فراوان داشتن گیاه در خانه یا محل کار را بررسی می کند.

 

1- به بهبود سلامت روان کمک می کنند

گیاهان به طور طبیعی به بهبود حال فرد کمک می کنند، تنها نگه داری آنها در خانه می تواند به بهبود سلامت روان شما کمک کند. محققان در انگلستان دریافتند افرادی که در طبیعت یا محیط های نزدیک جنگل ها و مزارع زندگی می کنند بسیار احساس خوشبختی بیشتری نسبت به افرادی دیگر دارند. این فقط مربوط به کسانی نیست که در حومه شهر زندگی می کنند. فقط نگاه کردن به فضای سبز در خانه کمک خواهد کرد.

چند نظریه در مورد چگونگی این قضیه وجود دارد.

یکی از آن ها این است که گیاهان باعث می شوند شما به فضای بیرون فکر کنید. به حومه و فضاهای باز فکر کنید. گیاهان به شما کمک می کنند کمتر وجود خود را در خانه احساس کنید، مخصوصاً اگر در یک شهر مرکزی زندگی می کنید. گیاهان نیز در اطراف خود حس آرامش را ساتع می کنند. آنها به روز شلوغ شما اهمیتی نمی دهند. گیاهان صبور و مطیع هستند و به ایجاد این جو در خانه کمک می کنند. می توانید طبیعت آرام گیاهان را بدست آورید.

مورد بعدی مزیت کیفیت هواست.

گیاهان اکسیژن را در هوا آزاد می کنند و دی اکسید کربن را می گیرند. وقتی در خانه باشند، طبیعتاً هوای خانه را برای شما مفیدتر است و اکسیژن بیشتر به این معنی است که بدن شما موثرتر کار می کند. مغز شما کمتر احساس خستگی و کهولت می کند. مغزتان انواع هورمون های مناسب را ترشح کرده و به سلامت روان کمک می کند. اگر از افسردگی یا اضطراب رنج می برید، می توانید برخی گیاهان را در خانه نگه داری کنید. به دنبال مواردی باشید که به نفع شما باشد. اگر احساس می کنید روزانه وقت کافی برای آبیاری ندارید، به دنبال کاکتوس ها و سایر گیاهان مشابه باشید که به آب زیادی احتیاج ندارند.

رایحه های گل ها و گیاهان به سلامت روان کمک می کنند.

وقتی بوی خوبی از محیط دریافت می کنید، بلافاصله احساس آرامش و شادی بیشتری خواهید داشت. حس بویایی شما ابزاری قدرتمند برای خاطرات است که به تربیت خوب کمک می کند و باعث تقویت فوری مواد شیمیایی مثبت در مغز می شود.

 

گیاه طبیعی شفلرا سبز

ویژگی های این محصول:

 • جنس گلدان: پلاستیک
 • وزن: 500 گرم
 • ابعاد گلدان: 12×10×12 سانتی‌متر

 

2- سیستم ایمنی بدن شما افزایش می یابد

فقط سلامت روان شما نیست که کیفیت زندگی را برای شما بهبود می بخشد. سلامت جسمی شما نیز چنین است. گیاهان کمک می کنند سیستم ایمنی بدن، خصوصاً در فصل آنفولانزا، تقویت شود. بخشی از این به مزایای ذهنی مرتبط است. وقتی بیشتر می خوابید و احساس آرامش می کنید، سیستم ایمنی بدن شما قادر به کار بیشتر است. همچنین کار برای مقابله با اشکالات و ویروس هایی که مسری هستند٬ بسیار ساده تر خواهد بود. گیاهان دارای فیتونساید و سایر مواد شیمیایی موجود در هوا هستند. این مواد شیمیایی به کاهش میزان استرس شما در طول روز کمک می کنند. وقتی استرس کمتری دارید، سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی تقویت می شوند. بیشتر اوقات از نظر جسمی تأثیرات مثبتی را احساس نخواهید کرد، مگر در مواقعی که بیماری دیگران را ببینید متوجه می شوید شما چقدر سالم هستید.

همچنین فواید تغذیه ای نیز دارد.

درست است که شما گیاهان را نمی خورید، هنوز هم می توانند به گسترش مواد شیمیایی مثبت کمک کنند که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کنند. شما از این طریق٬ سیستم ایمنی خود را تقویت می کنید و به شما کمک می کند تا با سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری ها مقابله کنید. کارکنان بیمارستان از داشتن گیاهان در کنار تخت بیماران بسیار خوشحال هستند. نتایج مثبتی در کمک به بیماران برای بهبود سریعتر بیماری ها نشان داده شده است. مطالعات در نروژ نشان داده است که بیماری ها با استفاده از گیاهان در خانه 60٪ کاهش می یابد. اگرچه همه بیماری ها مثل هم نیستند، اما مطمئناً ارزش سرمایه گذاری در آنها را دارد.

 

گیاه طبیعی زامیفولیا گل گیفت

ویژگی های این محصول:

 • جنس گلدان: سرامیک
 • وزن: 600 گرم
 • ابعاد گلدان: 20x20x20 سانتی‌متر
 • گیاه زامیفولیا سبز حداقل 3 شاخه

 

3- بهره وری شما بهبود یافته است

آیا تا به حال احساس کرده اید که نمی توانید کار کنید؟ همه این ها وابسته به نحوه تزئین خانه شماست. ثابت شده است که افرادی که دارای تصاویر، تزئینات و گیاهان بیشتری در اطراف خود هستند، دارای فضای کاری مفیدتری خواهند بود.

به علاوه، مزایایی بهداشت و روان نیز دارد.

فضاهای بدون هیچ گونه شخصی سازی می توانند انگیزه آور و کسل کننده باشند. در آخر با فضایی روبرو می شوید که به آن علاقه ندارید و باعث می شود که سلامت روانتان آسیب ببیند. بیشتر احساس استرس و اضطراب می کنید و در پایان روز سخت می توانید از حالت کار و استرس خارج شوید. گیاهان به خلاص شدن از این احساس کمک می کنند. شما به فضای کار یا خانه خود رنگ می بخشید و به ذهن خود انگیزه ذهنی لازم برای بهبود بهره وری را می دهید. با دیدن گیاه الهام و خلاقیت جدیدی کسب خواهید کرد.

 

گیاه طبیعی سانسوریا شمشیری ابلغ

ویژگی های این محصول:

 • جنس گلدان: سفال
 • وزن: 6500 گرم
 • ابعاد گلدان: 30×17×90 سانتی‌متر

 

4- روابط شما بهبود یافته است

آیا دوست ندارید راهی برای بهبود روابط در زندگی خود پیدا کنید؟ گیاهان مطمئناً راهی برای این کار هستند. حیوانات اهلی نیز این بهبود روابط را برای افراد در پی خواهند داشت، اما گیاهان مسئولیت کمتری برای ما خواهند داشت و می توان بدون احساس گناه، آنها را در هر سبک زندگی در خانه داشته باشید. وقتی گیاه می خرید، احساس ترحم پیدا می کنید. یک موجود زنده دیگر در خانه شماست که باید از او مراقبت کنید. در نهایت احساس همدلی با گیاهان می کنید، که می تواند باعث احساس ترحم و همدلی با سایر افراد در زندگی شما شود.

مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد صحبت با گیاهان روش خوبی برای کمک به رشد آنها است.

آنها با دی اکسید کربن شما رشد می کنند و شما با اکسیژن آنها رشد می کنید. این بدان معناست که صحبت کردن بیشتر از ایجاد ارتباط است و در واقع ایجاد زندگی است. گیاهان به ویژه برای کسانی که خیلی اجتماعی نیستند، خصوصاً افرادی که زمان زیادی در خانه هستند بسیار مفید است. گیاهان موجود زنده هستند، بنابراین فرد احساس تنهایی نمی کند.

 

5- آنها توانایی یادگیری شما را بهبود می بخشند

گیاهان به افزایش سطح بهره وری کمک می کنند. همچنین به تقویت توانایی یادگیری شما کمک می کنند. این مسئله قطعاً با بهره وری مرتبط است. گیاهان در خانه به تقویت تمرکز و وضوح ذهنی کمک می کنند، که تمرکز روی وظایف انجام شده را بسیار آسان می کند. بزرگسالان و کودکان با وجود گیاهان در خانه حالشان خوب می شود و از مزایای وجود گیاهان در خانه بهره مند می شوند. بزرگسالان تمرکز بیشتری بر روی کارهای خود و کارهای دانشگاهی خواهند داشت، در حالی که کودکان یادگیری اصول را آسان تر می کنند. کودکانی که از ناتوانی ذهنی یا بیماری رنج می برند نیز می توانند از مزایای وجود این گیاهان بهره مند شوند. عناصر غذایی گیاهی به تهویه ذهن کمک می کنند و باعث ایجاد فضای امن و محیطی برای یادگیری آنها می شوند. همچنین فکر آنها نسبت به وظایف انجام شده بازتر خواهد شد.

گیاهان به شما کمک می کنند تا احساس عدم امنیت را از بین ببرید.

به دلیل طبیعت آرامش بخش، فرد به طور طبیعی آرامتر به نظر می رسد و احساس بهتری می کند. این امر منجر به بهبود تمرکز و توانایی تسلط بر یک موضوع می شود. عامل بو نیز وجود دارد. حس بویایی با یادآوری خاطرات مرتبط است. وقتی در اطراف بوی خاصی در حال مطالعه باشید، می توانید از آن رایحه در تست ها و امتحانات برای یادآوری مواردی که مطالعه کرده اید استفاده کنید. بیشتر مدارس اجازه استفاده از روغن یا عطر را می دهند، بنابراین می توانید از بوی گیاهان به نفع خود استفاده کنید.

مطالعات نشان داده است که توجه و تمرکز فرد به دلیل گیاهان موجود در خانه تا 70٪ افزایش می یابد.

 

گیاه طبیعی پتوس

ویژگی های این محصول:

 • جنس گلدان: پلاستیک
 • وزن: 2000 گرم
 • ابعاد گلدان: 25x25x20 سانتی‌متر

 

6- کیفیت هوا را بهبود ببخشید

کیفیت هوا می تواند یک مشکل اساسی باشد. آیا می دانید هوای داخل خانه شما از هوای وسط شهر بدتر است؟ این به این دلیل است که آلاینده ها وارد می شوند، اما راه خروجی ندارند. باکتری ها و ویروس ها در اطراف خانه می چسبند و منجر به احتمال بیشتری برای بیماری شما در زمستان می شوند. در حالی که می توانید پنجره را باز کنید، می توانید از گیاهان نیز برای بهبود کیفیت هوا نیز استفاده کنید. همه اینها به مواد شیمیایی موجود در هوا برمی گردد که گیاهان آزاد می کنند. آنها با آلاینده های موجود در هوا مقابله می کنند و بلافاصله تعادل را اصلاح می کنند. شما با هوایی بهتر و سالم تر می توانید نفس بکشید.

اگر حیوانات خانگی دارید گیاهان بسیار عالی هستند

به جذب آلاینده هایی که حیوانات خانگی شما ایجاد می کنند٬ کمک می کنند! همچنین به بهبود زندگی حیوان خانگی شما کمک می کنند. تحقیقات نشان داده است که گیاهان حدود 87٪ از آلاینده های موجود در هوا را از بین می برند، برخی از آنها مضرترین مواد شیمیایی را نیز از بین خواهند برد. همچنیت به مقابله با مواردی مانند فرمالدئید و بنزن کمک می کنند. این دو عامل سرطان هستند ، بنابراین خلاص شدن از شر آنها ضروری است. نگران از بین رفتن گیاهان با این مواد مضر نباشید. زیرا گیاهان مواد شیمیایی را به داخل خاک می کشند و سپس به مواد غذایی برای گیاهان تبدیل می شوند. بنابراین، در حالی که سلامتی شما بهبود می یابد، گیاهان شما با غذا رشد می کنند!

 

7- رطوبت بیشتری به خانه می بخشند

گیاهان تقریباً تمام آب مصرفی خود را آزاد می کنند. این خبر خوبی برای شما است، زیرا آب به بهبود کیفیت هوا و سلامتی شما کمک می کند. هوای خشک می تواند منجر به تحریک در ریه ها شود و منجر به مشکلاتی مانند خشکی دهان و گرم شدن بیش از حد شود. بدن شما تا حد ممکن به رطوبت نیاز دارد.
گیاهان روش عالی برای افزایش رطوبت هوا هستند و با وجود آن ها نیازی به خرید یک دستگاه رطوبت ساز نیست. اگر به دلیل خشکی هوا در شب سخت می خوابید، چند گیاه را در اتاق خواب خود قرار دهید. آنها به طور مداوم رطوبت را در طول شب آزاد می کنند، بنابراین اتاق خواب شما در بهترین سطح باقی می ماند. همچنین می توانید از گیاهان در اتاق ناهار خوری و اتاق نشیمن استفاده کنید تا فضای زندگی بسیار راحت تر و آرامش بخش تر شود.

 

حرف آخر

وقت آن است که از مزایای گیاهان برای سلامتی خود استفاده کنیم. محققان ثابت کرده اند که مورد های فوق تأثیر مثبتی بر سلامتی شما دارند. شما خواهان تقویت سلامت روحی و جسمی خود هستید، گیاهان قطعاً این کار را انجام می دهند.