5/5 - (321 امتیاز)

ماهی ها، بادام، بادام زمینی، فندق، تخمه آفتاب گردان، کیوی، انبه و غیره همگی مواد غذایی در دسترس و سرشار از ویتامین ای هستند. علاوه بر این کرم ویتامین ای می تواند تاثیر شگرفی روی پوست شما داشته باشد و پوست شما را جوان تر و زیباتر نشان دهد.

ویتامین ای ماده ای مغذی است که بدن برای حمایت از سیستم ایمنی بدن و کمک به بازسازی سلول های نیاز دارد. همچنین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که به مقدار کافی برای سلامتی روزمره شما ضروری است. ویتامین ای بیشتر به دلیل فواید آن برای سلامت پوست و ظاهر آن شناخته شده است. برای کاهش التهاب و جوانتر شدن پوست می توان از آن به صورت موضعی در قالب کرم ویتامین ای روی صورت استفاده کرد. برای آشنایی بیشتر با انواع کرم های ویتامین ای با دمبل همراه باشید.

همانطور که گفته شد ویتامین ای یک ماده مغذی مهم و محلول در چربی است که دارای خواص ضد التهابی است. ویتامین ای به حمایت از سیستم ایمنی بدن، عملکرد سلول و سلامت پوست کمک می کند. یک آنتی اکسیدان است و در مبارزه با اثرات رادیکال های آزاد تولید شده توسط متابولیسم مواد غذایی و سموم موجود در محیط تاثیر گذار است.

ویتامین ای در کاهش آسیب UV به پوست مفید می باشد.

همچنین می تواند در کاهش علائم درماتیت آتوپیک و بیماری کبد چرب و کاهش سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر موثر باشد. ویتامین ای حتی برای گشاد شدن رگ های خونی نیز استفاده می شود و خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد. نور UV و قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث کاهش سطح ویتامین ای در پوست می شود. همچنین میزان ویتامین ای با افزایش سن کاهش می یابد. با این حال، ویتامین ای در بسیاری از مواد غذایی به صورت مکمل و به عنوان یک ماده در محصولات مورد استفاده مانند کرم ویتامین ای موجود است.

 

کرم ویتامین سی آردن

ویژگی های این محصول:

 • حاوی ویتامین C
 • حاوی ویتامین E
 • جوان کننده و سفت کننده پوست، بر طرف کننده چروک های صورت و گردن
 • لایه بردار و روشن کننده موثر پوست صورت و گردن
 • شاداب کننده و افزایش دهنده درخشش چهره
 • محافظت کننده پوست در برابر اشعه زیان بار آفتاب و رادیکال های آزاد

 

از بین بسیاری از ترکیبات مراقبت از پوست، ویتامین ای قطعاً یکی از رایج ترین هاست. این ویتامین به طور طبیعی در بدن ما و در برخی غذاها یافت می شود. اگر به دقت نگاه کنید، احتمالاً در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مانند سرم ها، مرطوب کننده ها، کرم های دور چشم و … آن را پیدا خواهید کرد. حتی ممکن است ویتامین ای را به شکل مکمل نیز امتحان کرده باشید. اما ویتامین ای دقیقا چیست و چه تاثیری می تواند بر روی پوست شما داشته باشد؟

 

پیشنهاد می کنیم مطالب مربوط به کرم ویتامین سی و کرم ویتامین آ را نیز مطالعه نمایید.

 

به طور طبیعی وجود ویتامین ای یک ترکیب واحد نیست. ویتامین ای گروهی از مولکول های دارای ساختارهای مرتبط است که برخی از آنها ممکن است خواص بی نظیری در پوست داشته باشند. ویتامین ای بیشتر به عنوان ترکیبات ویتامین ای یافت می شود که ثبات را افزایش می دهد اما برای فعال سازی به متابولیسم سلولی احتیاج دارد. ویتامین ای به طور معمول از طریق سبوم به پوست تأمین می شود.

استفاده موضعی نیز می تواند ویتامین ای مورد نیاز پوست را تأمین کند.

ممکن است فرم های خاص ویتامین ای را که از رژیم غذایی در دسترس نیست فراهم کند. به عنوان یک آنتی اکسیدان، ویتامین ای در درجه اول با گونه های واکنش دهنده اکسیژن واکنش نشان می دهد. علاوه بر این، ویتامین ای می تواند انرژی ناشی از نور ماوراء بنفش (UV) را جذب کند. بنابراین، نقش مهمی در محافظت از نور خورشید دارد و از آسیب رادیکال های آزاد ناشی از اشعه ماوراء بنفش در پوست جلوگیری می کند. ویتامین ای می تواند نقش ضد التهابی در پوست داشته باشد. سایر نقش های ویتامین ای در پوست به خوبی شناخته شده نیست زیرا تحقیقات محدودی روی آن انجام شده است.

 

کاربرد موضعی کرم ویتامین ای

کاربرد موضعی این ویتامین در انواع مختلف در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است، از کاربرد روغن ها و کرم ها روی سطح پوست گرفته تا استفاده از فرمولاسیون لوازم آرایشی مدرن. درست همانطور که سبوم مکانیسم آزادسازی را برای ویتامین ای به لایه بالاتر فراهم می کند، در هنگام استفاده موضعی، ویتامین ای به اپیدرم (رویه پوست که لایه ی نازک‌تر خارجی است) و درم (لایه ضخیم‌تر داخلی) نفوذ می کند.

میزان جذب ویتامین ای از راه پوست و عوامل مؤثر بر نفوذ آن در پوست انسان تا حد زیادی ناشناخته است و با طیف وسیعی از غلظت ها و زمان های مورد استفاده در مطالعات مختلف بررسی شده است اما به طور کلی فرض بر این است که محلول ها و کرم های ویتامین ای با غلظت 0.1٪ می توانند سطح ویتامین ای را در پوست افزایش دهند. جالب است که میزان ویتامین ای در درم بعد از استفاده موضعی بسیار افزایش می یابد و احتمالاً در غددهای چربی تجمع می یابد. با این حال، پس از استفاده موضعی غلظت ویتامین ای در درم کمتر از لایه بالاتر است.

کرم ویتامین ای پس از استفاده موضعی، نه تنها در غشای سلولی بلکه در لیپید خارج سلولی، جایی که ویتامین ای در دفاع از آنتی اکسیدان نقش دارد، تجمع می یابد. با این وجود، اکثر دوز موضعی ویتامین ای که در معرض نور UV قرار می گیرد، روی پوست از بین می رود. این نشان می دهد که اگرچه ویتامین ای به عنوان یک آنتی اکسیدان کار می کند، اما به تنهایی ناپایدار است و به راحتی از بین می رود. بنابراین، بهبود پایداری ویتامین ای از اهمیت زیادی برخوردار است. محصولاتی که حاوی ویتامین C و ویتامین E هستند در مقایسه با آنتی اکسیدان ها اثرات بیشتری در محافظت در برابر نور نشان می دهند.

 

کرم ویتامین ای والنسی

این کرم حاوی:

 • حاوی ویتامین E
 • حاوی ویتامین A
 • حاوی ویتامین B1
 • حاوی ژل رویال (غذای ملکه زنبور عسل)

 

کرم لیفتینگ و سفت کننده صورت و گردن والنسی مدل Pearl حاوی پودر مروارید است و با حفظ رطوبت در لایه میانی پوست باعث افزایش حجم و بهبود ظاهر پوست می شود.

ثبات محلول و کرم ویتامین ای به صورت موضعی نیز ممکن است با استفاده از ترکیبات ویتامین ای افزایش یابد. این مشتقات ویتامین ای معمولاً تولید تجاری هستند که در برابر اکسیداسیون مقاوم هستند و می توانند در لایه های مختلف پوست نفوذ کنند.

با این حال، ترکیبات ویتامین ای عملکرد آنتی اکسیدانی ندارند. برای مؤثر بودن، باید مولکول های ترکیب شده با ویتامین ای توسط آنزیم های درون سلول خارج شوند. از آنجا که قشر بیرونی حاوی سلول های غیرفعال متابولیکی است و لایه های باقی مانده از اپیدرم و درم ممکن است حاوی حجم زیادی از پروتئین های خارج سلولی باشد، مشخص نیست که چقدر ترکیبات ویتامین ای در پوست نفوذ می کنند. بسته به ترکیب و سیستم مدل مورد استفاده، اثربخشی این فرمولاسیون ها می تواند تا حد زیادی متفاوت باشد.

 

اگر به سلامت و شفافیت پوستتان اهمیت می دهید پیشنهاد می کنیم مطلب کرم ویتامین سی و فواید آن را نیز مطالعه نمایید.

 

از آنجا که ویتامین ای می تواند اشعه ماوراء بنفش را جذب کند تا رادیکال های آزاد تولید کند.

این احتمال وجود دارد که قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید پس از استفاده موضعی باعث واکنش های پوستی شود. با این حال، غلظت ویتامین ای بین 0.1 تا 1.0 درصد به طور کلی برای افزایش سطح ویتامین ای در پوست بی خطر و مؤثر تلقی می شود. برخی از اشکال ویتامین ای منجر به ایجاد عوارض جانبی در پوست شوند. اگرچه چنین واکنش هایی ممکن است ناشی از اکسید شدن فرآورده های جانبی باشند.

نقش اصلی ویتامین ای در پوست جلوگیری از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد و انواع اکسیژن فعال است.

بنابراین، استفاده از ویتامین ای در جلوگیری از آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. اگرچه مولکول های موجود در خانواده ویتامین ای می توانند نور را در طیف UVB جذب کنند، اما فعالیت “ضد آفتاب” ویتامین ای محدود است زیرا نمی تواند نور یا اشعه UVA را در طول موجهای بالاتر طیف UVB جذب کند. بنابراین، اثر نوری اولیه ویتامین ای به نقش آن به عنوان یک آنتی اکسیدان محلول در لیپید منتسب می شود.

کرم های ویتامین ای برای افرادی که لیزر موهای زاید نیز انجام داده اند بسیار مناسب است. کرم بازسازی کننده سی گل حاوی عصاره‌ی پوست ریشه میموزاست. این عصاره‌ برای درمان مشکلات پوستی و ترمیم پوست بخصوص بعد از انجام اعمالی چون لیزر، میکرودرم ابریژن، لایه برداری‌ها مختلف و حتی اپیلاسیون بسیار موثر است.

 

کرم ویتامین ای سی گل

این کرم حاوی:

 • حاوی ویتامین E
 • حاوی عصاره پوست ریشه میموزا
 • حاوی عصاره پنبه دانه
 • حاوی سوکرالفات
 • حاوی آلانتوئین

 

بسیاری از مطالعات در مدل های کشت سلولی (مطالعات آزمایشگاهی) اثرات محافظتی از مولکول های ویتامین ای بر روی سلول های پوستی را نشان داده اند، اما این مدل ها ساختار پیچیده بافت های پوست را از نو بازسازی نمی کنند.

مکمل های خوراکی ویتامین ای، مطالعات متعدد نشان داده اند که ترکیب ویتامین C و ویتامین E از پوست در برابر آسیب UV محافظت می کند. ترکیبی این دو ویتامین پس از مواجهه با اشعه ماوراء بنفش با آسیب DNA کمتری همراه بود.

کرم مرطوب کننده لافارر مدل Regulating باعث تنظیم چربی و رطوبت پوست شده، ترشح سبوم را کنترل می کند و مات کننده پوست است. همچنین موجب باز شدن منافذ مسدود شده پوست و کند شدن روند پیری پوست می‌شود.

 

کرم ویتامین ای لافارر

این کرم حاوی:

 • حاوی ویتامین E
 • حاوی ویتامین C
 • حاوی عصاره گیاهان آنانتیاکلرانتا
 • حاوی بابونه
 • حاوی آلوئه ورا
 • حاوی زینک پی سی ای
 • حاوی سدیم هیالوورونات

 

کاربرد موضعی در قالب روغن یا کرم ویتامین ای به طور کلی برای افزایش حفاظت از پوست در برابر نور موثر است. در آزمایشات متعددی که روی موش ها انجام شد نشان داد که کاربردهای موضعی ویتامین ای، تومورهای ناشی از اشعه ماوراء بنفش و اثرات خطرناک ناشی از این اشعه ها بر روی پوست را کاهش می دهد.

داروهای موضعی با ویتامین C و ویتامین E در کنار هم نشان داد که استفاده از این آنتی اکسیدان ها بر روی پوست حیوانات قبل از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش باعث کاهش سلول های آفتاب سوخته، کاهش آسیب DNA و کاهش رنگدانه های پوستی پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می شود.

 

اگر پوست شما نیاز به آبرسانی و جذب رطوبت دارد پیشنهاد می کنیم مطالب بهترین کرم های مرطوب کننده را نیز مطالعه نمایید.

 

کمبود ویتامین ای

کمبود ویتامین ای ممکن است عملکرد پوست را تحت تأثیر قرار دهد، اما مطالعات کمی روی آن بر روی پوست انسان انجام شده است. کمبود ویتامین ای در موش ها گزارش شده است که باعث زخم های پوستی و تغییر در اتصال متقاطع کلاژن پوست می شود، اما علت اصلی این اثرات ناشناخته است.

 

مزایای ویتامین ای

فواید بالقوه روغن و کرم ویتامین ای از دو ویژگی اصلی ناشی می شود: خاصیت آنتی اکسیدانی آن، که می تواند با التهاب مقابله کند و اثرات رادیکال های آزاد را کاهش دهد و خاصیت مرطوب کنندگی آن را فراهم کند.

برخی از مزایای گفته شده روغن و کرم ویتامین ای عبارتند از:

 

مرطوب کننده پوست

ویتامین ای در بسیاری از مرطوب کننده ها یافت می شود و ممکن است از این روغن به عنوان مرطوب کننده برای جلوگیری یا درمان پوستی پوسته پوسته شدن پوست استفاده شود.

وازلین کامان برای انواع پوست به‌خصوص پوست‌های خشک مناسب است. این برای بهبود ترک ‌پا نیز کاربرد دارد. همچنین می توان بعد از استحمام برای کل بدن از آن استفاده کرد.

 

وازلین کامان

این کرم حاوی:

 

التیام زخم

برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل های ویتامین ای می تواند باعث بهبود زخم شود. استفاده از روغن و کرم ویتامین ای به صورت موضعی می تواند عملکرد مشابهی را روی پوست ایجاد کند، اما تحقیقات کمی در این زمینه وجود دارد.

ویتامین ای روی پوست می تواند جای زخم ها را درمان کرده یا در وهله اول از ایجاد آن ها جلوگیری کند. تحقیقات نشان می دهد که جای زخم روی پوست مرطوب ماندگاری کمتری دارد. بنابراین برای افرادی که واکنش حساسیتی به ویتامین ای ندارند، استفاده از آن به عنوان یک مرطوب کننده مزایایی زیادی به همراه دارد.

کرم ترمیم اُلی ژن مدل اسکارفیت جای زخم، اثرات بد رنگ جوش یا آکنه، ترک های دوران حاملگی را از بین می برد و باعث جوان سازی و نوسازی پوست می شود.

 

کرم ترمیم اُلی ژن مدل اسکارفیت

این کرم حاوی:

 • حاوی ویتامین E
 • حاوی عصاره پیاز
 • حاوی عصاره شیرین بیان
 • حاوی گل همیشه بهار
 • حاوی کتیرا
 • حاوی کتان
 • حاوی زیتون

 

پیشگیری از سرطان پوست

همانطور که گفته شده آزمایشات انجام شده روی موش هایی که ویتامین ای مصرف کردند نشان داد که حتی اگر در معرض مقادیر زیادی از نور ماوراء بنفش قرار بگیرند، احتمال ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهند. این نتایج برخی از طرفداران روغن و مکمل های ویتامین ای را بر آن داشته است که ادعا می کنند ویتامین ای می تواند از بروز سرطان پوست جلوگیری کند.

 

برای حفظ پوست خود از سرطان و آسیب های نور خورشید پیشنهاد می کنیم مطلب کرم ضد آفتاب را نیز مطالعه نمایید.

 

کاهش خارش پوست

ویتامین ای نمی تواند واکنش های آلرژیک، عفونت ها و سایر مواردی که باعث خارش پوست می شود را درمان کند اما از آنجا که پوست را مرطوب می کند، ممکن است تسکین موقتی برای خارش ناشی از خشکی پوست ایجاد کند.

مرطوب نگه داشتن پوست ممکن است به جلوگیری از خشکی پوست و جلوگیری از علائمی مانند خارش کمک کند که البته هر نوع روغن بی خطر برای پوست ممکن است این مزایا را ارائه دهد.

 

 کاهش اگزما

کرم ویتامین ای می تواند خشکی، خارش و پوسته پوسته شدن همراه با اگزما یا درماتیت آتوپیک را کاهش دهد. آزمایشات انجام شده نشان می دهد که مکمل های ویتامین ای خوراکی می تواند باعث بهبود قابل توجهی در علائم اگزما شود. اگرچه روغن و کرم ویتامین ای در درمان اگزما اثرات و نتایج مطلوبی به همراه داشته است.

 

ماسک ویتامین ای

ماسک زیبایی که حاوی ویتامین ای دارای خاصیت نرم کننده و ضد پیری پوست هستند. ماسک هایی ویتامین ای به همراه ترکیبات دیگری مانند ویتامین C تاثیرات مطلوبی روی پوست دارند. به یاد داشته باشید که ویتامین ای محلول در چربی است، به این معنی که می تواند در لایه پوست و همچنین در بدن شما ایجاد شود.

فریمن FREEMAN معتبرترین و پرفروش ترین برند ماسک و اسکراب اروپا و امریکاست. ماسک های زیر از این محصول همگی دارای ویتامین ای هستند که با قیمت های مناسب در دسترسند.

 

 

برای جلوگیری از گرفتگی منافذ خود یا از بین بردن تعادل چربی طبیعی پوست، از درمان های ویتامین ای بیشتر از یک یا دو بار در هفته استفاده نکنید.

 

فواید کرم ویتامین ای برای صورت

استفاده از روغن و کرم ویتامین ای برای صورت می تواند به چندین روش مختلف کمک کننده باشد.

 

اختلال افزایش رنگدانه

لکه های تیره روی پوست می تواند ناشی از رنگدانه بیش از حد (ملانین) باشد که توسط هورمون ها یا

دلایل دیگر ایجاد می شود. این بیماری از طریق استفاده از ویتامین ای موضعی قابل درمان است.

مطالعات نشان می دهد که اختلال افزایش رنگدانه فقط با استفاده از روغن موضعی ویتامین ای تحت تأثیر

قرار می گیرد. مؤثرترین راه برای استفاده از ویتامین ای برای درمان پرفیوژن٬ استفاده از آن با ویتامین C است.

 

اگر به سلامت پوست خود اهمیت می دهید پیشنهاد می کنیم مطلب ویتامین آ و تاثیرات آن بر پوست را نیز مطالعه نمایید.

 

جلوگیری از پیری و کاهش چروک های صورت با کرم ویتامین ای

ویتامین ای سرشار از آنتی اکسیدان است و بر گردش خون تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که افراد

بعد از استفاده موضعی از روغن و کرم ویتامین ای، تفاوت در استحکام و ساختار پوست خود را می بینند.

ویتامین ای و سایر مواد طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند و به طور کلی به عنوان درمانی برای

تأخیر در ایجاد چین و چروک استفاده می شوند.

 

کرم ضد چروک شب فابریگاس مدل Q10

این کرم حاوی:

 • حاوی ویتامین E
 • حاوی آنزیم Q10
 • حاوی روغن هسته زردآلو
 • حاوی روغن کنجد

 

کرم ضد چروک شب فابریگاس مدل Q10 حاوی دوز بالایی از ویتامین ها و مواد معدنی مؤثر است و در طول

شب که بهترین زمان جذب و تأثیر گذاری مواد مغذی روی پوست می باشد، سلول های آسیب دیده را

ترمیم و بازسازی می کند.

 

کرم ویتامین ای و درمان جای زخم آکنه

برخی افراد ویتامین ای را به عنوان درمانی برای جای زخم آکنه استفاده می کنند و به تاثیر آن روی پوست

اطمینان دارند. ویتامین ای باعث افزایش گردش خون می شود و در سرعت بهبود جای زخم اثر گذار است.

 

لب های صاف و نرم با کرم ویتامین ای

از کرم ها یا بالم های لب ویتامین ای برای تسکین لب های خسته و خشک استفاده می شود. از آنجایی

که ویتامین ای باعث گردش خون و بازسازی سلول می شود، استفاده از آن روی لب های خشک سلول

های جدید را سریعتر به سطح می رساند. همچنین قوام غلیظ و روغنی کرم ویتامین ای می تواند از تحریک

بیشتر پوست لب جلوگیری کند.

بالم لب هیدرودرم مدل Moisurizing جهت التیام‌بخشی، ترمیم‌کنندگی، تسکین و کاهش التهابات ناشی از

آفتاب سوختگی و شرایط نامطلوب آب و هوایی بسیار مناسب است.

 

بالم لب هیدرودرم مدل Moisurizing

این کرم حاوی:

 • حاوی ویتامین E
 • حاوی روغن دانه انگور
 • حاوی آلوئه‌ورا
 • حاوی کالاندولا