5/5 - (65 امتیاز)

کراتین نوعی پروتئین است که مو، پوست و ناخن های شما را تشکیل می دهد. کراتین همچنین می تواند در اندام های داخلی و غدد بدن انسان دیده شود. کراتین یک پروتئین محافظ است، کمتر از انواع دیگر سلول هایی که بدن شما تولید می کند، خراشیده یا کشیده می شود.

کراتین را می توان از پر، شاخ و پشم حیوانات مختلف تهیه کرد و به عنوان ماده ای در لوازم آرایشی مو استفاده کرد. از آنجا که کراتین عنصر ساختاری موهای شماست، برخی از افراد معتقدند که مکمل ها، محصولات و روش های درمانی کراتین می توانند به تقویت موها کمک کرده و باعث زیبایی موها شوند. برای پاسخ به این سوالات که کراتین مو چیست؟ یا از درمان کراتینه چه انتظاری می توان داشت؟ و آشنایی با شامپوهای نرم کننده کراتینه با دمبل همراه باشید.

 

کرم ترمیم کننده مو لافارر

ویژگی های این محصول:

 

فواید و نتایج

افرادی که از کراتین روی موهای خود استفاده می کنند، موهایشان نرم تر است و راحت تر شانه می شود. این تأثیرات بسته به سالم بودن موها، ضخامت طبیعی موها و نوع درمان کراتینه بسیار متفاوت است. کراتین با نرم کردن سلول هایی که روی موها قرار می گیرند باعث نرمی مو می شود. لایه های سلول ها که کوتیکول مو نامیده می شوند، از نظر تئوری کراتین را جذب می کنند و در نتیجه موها پر و براق به نظر می رسند. کراتین همچنین روی موهای فر باعث ایجاد حالت نرم تر می شود و از وز بودن موها می کاهد.

 

ماسک موی شون با عصاره جینسینگ و کراتین

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای موی خشک٬ موی آسیب دیده٬ موی مجعد و فر و موهای رنگ شده
 • حاوی عصاره جینسینگ
 • ترمیم کننده و احیاء کننده
 • جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن

 

روش ها و کاربردها

درمان های سالنی کراتینه

این روش که از روش کراتین برزیلی استفاده می کنند، شامل چندین مرحله است. ابتدا کرم حاوی فرمالدئید قبل از خشک شدن و صاف کردن مو در سالن، به موهای شما زده می شود. پس از آن، به شما اعلام می شود که موهای خود را برای چند روز خشک نگه دارید و به هیچ عنوان نشویید. هنگامی که برای شستشوی مواد شیمیایی به سالن مراجعه می کنید، برای بهتر شدن “اثر صاف کردن” از روش دیگری استفاده می شود. طبق ادعاها این راه درمان مو با آن 12 هفته طول می کشد.

 

سرم کراتین مو سریتا مدل Karatin

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای انواع موها
 • حاوی ویتامین E
 • ترمیم کننده، براق کننده و حالت دهنده
 • حجم دهنده، نرم کننده و خوشبو کننده

 

سرم ها، شامپوها و نرم کننده های کراتینه

سرم ها، شامپوها و نرم کننده های آن نمی توانند مشابه درمان کراتینه در سالن روی موها عمل کنند. اما این سرم ها و شامپوها٬ موها را در برابر آسیب بیشتر محافظت می کنند و موهایی را که با گرما و رنگ مو خشک شده ترمیم می کنند. برای شناسایی این محصولات، کافیست در لیست مواد تشکیل دهنده آن ها به دنبال کلمه کراتین بگردید. محققان در سال 2013 اعلام کردند که اجزای فعال کراتین یک ماده مفید برای افرادی است که خواهان موهای محکم تر و سالم تر هستند.

 

مکمل های کراتین

مکمل های کراتین را می توانید تقریباً در هر فروشگاه مواد غذایی بهداشتی برای فروش پیدا کنید. مکمل های کراتین به صورت پودر و کپسول در می آیند. این مکمل ها بی خطر نیستند. در صورت استفاده بیش از حد، باعث تجمع پروتئین بیش از حد در بدن شما می شوند.

 

سرم موی روغن کراتین پنتن سری Pro-V

ویژگی های این محصول:

 

از درمان آن چه انتظاری می توان داشت؟

این درمان منجر به ایجاد موهای صاف و ابریشمی می شود که پس از چند ماه به تدریج از بین می روند. موهای شما کاملاً صاف و فاقد هر گونه حجم می شود اما باعث نمی شود موها از ریشه به صورت صاف رشد کند و فر نباشد. ماده کراتین در واقع مانند یک نرم کننده عمیق فوق العاده قوی است.

نتایج درمان نیز در افراد مختلف متفاوت است. در اصل آن قسمت هایی از مو که آسیب دیده اند را بازسازی می کند. براق شدن مو، کاهش وز موها و شانه کردن آسان مزایایی است که می توانید پس از درمان انتظار داشته باشید. ممکن است فردی با موهای وز بعد از انجام آن موهای کاملا صاف نداشته باشد پس توقع معجزه از این روش نداشته باشید. از طرف دیگر، فردی با موهای فر در نهایت موهای صاف و صیقلی پیدا می کند. تأثیرات این روش درمانی برای همه متفاوت خواهد بود، بنابراین اگر موهای صافی را که به دنبال آن هستید، برایتان ایجاد نشد٬ ناامید نشوید.

 

ماسک مو پروکسا مدل کراتین

ویژگی های این محصول:

 

چه غذاهایی حاوی کراتین هستند؟

کراتین در مواد غذایی مختلفی وجود دارد پس بهتر است بررسی کنیم که چه غذاهایی حاوی کراتین است؟ غذاهایی که حاوی کراتین است شامل:

 

اسپری دوفاز ترمیم کننده و تقویت کننده مو یانسی مدل کراتین

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای موی انواع موها
 • حاوی روغن جوانه گندم
 • حاوی عصاره روغن هسته آرگان
 • حاوی عصاره غلیظ کراتین هیدرولیز شده
 • آبرسان, ترمیم کننده٬ براق کننده و حالت دهنده

 

خطرات احتمالی و عوارض جانبی

درمان های کراتینه سالن حاوی مقادیر زیادی فرمالدئید است. برخی از کارمندان در آرایشگاه ها حتی از خونریزی بینی و مشکلات تنفسی ناشی از استفاده از محصولات درمانی کراتین و استنشاق مداوم بخارات آنها در طول زمان خبر دادند. این میزان فرمالدئید پنج برابر از استاندارد ایمنی برای قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی فراتر رفته است. به همین دلیل٬ زنان باردار باید از انجام این روش درمانی خودداری کنند. افرادی که به فرمالدئید حساسند یا مشکلات تنفسی دارند نیز باید از درمان های کراتین خودداری کنند.

 

حرف‌ آخر

درمان های کراتین فواید زیادی دارند. با استفاده از کراتین بر روی کوتیکول مو و پرس آن با گرما، موهای شما ظاهر براق تری پیدا می کنند. اما قبل از انجام چنین درمانی، درک مواد شیمیایی در آن بسیار مهم است. برخی از افراد ممکن است دریابند که پس از یک بار درمان کراتینه، مجبور به ادامه درمان می شوند تا آسیب ناشی از حرارت حاصل از پردازش موی آنها از این طریق نشان داده نشود. درمان های کراتین همچنین کارمندان آرایشگاه مو را در معرض مقادیر زیادی مواد شیمیایی قرار می دهد که با گذشت زمان سمی هستند. قبل از استفاده از درمان کراتینه، سعی کنید یک محصول موی حاوی کراتین را امتحان کنید تا ببینید آیا می توانید به نتیجه مورد نظر خود می رسید یا خیر.