5/5 - (8 امتیاز)

حمل چاقو هنگام کوهنوردی ممکن است عجیب و حتی ناامن به نظر برسد. اما دلایل زیادی برای داشتن چاقو وجود دارد، به ویژه در مسیرهای کوهستانی با فراز و نشیب های زیاد. برخی از کاربردهای متداول عبارتند از بریدن توری قدیمی از ایستگاه های راپل موجود، بریدن توری جدید برای ایستگاه های راپل، کمک های اولیه، بریدن قسمتی از طناب گیر کرده یا آسیب دیده، یا حتی فقط برای برش گوشت و پنیر برای ناهار. در حالی که بسیاری از این سناریوها ممکن است اغلب اتفاق نیفتند، اما در صورت نیاز به آن، بسیار مهم است. به همین دلیل، تقریباً هر کوهنورد حرفه ای چاقو را جزء ضروری ترین وسیله کوهنوردی خود می داند. دمبل به شما کمک می کند بهترین چاقوی کوهنوردی را برای خود پیدا کنید.

چاقوی کوهنوردی شامل دو دسته اند

چاقوی غلاف دار: این چاقو ها بزرگتر و قابل استفاده تر هستند، دارای دسته هایی هستند که به عنوان غلاف عمل می کنند.

چاقوی بدون غلاف: چاقوهای اضطراری کوچک و فوق سبک با دسته های فلزی و بدون غلاف هستند.
هر دو سبک استفاده خود را دارند و هرنوع آن ها متناسب با مکانی که در آن کوهنوردی می کنید و استفاده ای که قرار است از آن بکنید متفاوت است.

چاقوی تاشو یا چاقوی تیغه ثابت

اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد که حمل و استفاده از تیغه های تاشو راحت تر است، اما تیغه های ثابت ممکن است گزینه بهتری باشد. تیغه های ثابت طوری طراحی شده اند که به دلیل عدم وجود قطعات متحرک فشار زیادی را تحمل می کنند. دوام بیشتری دارند زیرا هیچ گونه ساییدگی و پارگی در اثر اصطکاک وجود ندارد. استفاده از آنها آسان است و در مواقع ضروری به سرعت در دسترس هستند.

احتمال شکستن ان ها نیز کم است زیرا هیچ قطعه متحرک وجود ندارد. چاقوهای تاشو جمع و جورتر هستند و برای حمل و نقل راحت هستند. آنها نیازی به غلاف ندارند و بیشتر آنها چند منظوره هستند. ممکن است ابزارهای بیشتری در کنار چاقو تهیه کنید. چاقوهای ثابت در شرایط بقا به طور بالقوه گزینه بهتری هستند، اما چاقوهای تاشو دارای مزیت، جمع و جور و سادگی هستند.

 

چاقو مدل Original

مشخصات محصول:

 • ابعاد: 2*3*1 سانتی‌متر
 • طول بلندترین تیغه: 8 میلی متر
 •  نوع تیغه: فولاد
 • وزن: 20 گرم
 • جنس دسته: پلاستیک
 • نوع چاقو: تاشو

 

 

جنس تیغه برای چاقوی کوهنوردی

جنس تیغه یکی دیگر از عوامل بسیار مهم است که هنگام انتخاب چاقوی کوهنوردی باید به آن توجه کنید. جنس باید با کیفیت بالا و برای هرگونه فعالیت مانند خم شدن، خرد کردن، شکار و حتی دفاع از خود قوی باشند. در صورت مرطوب بودن شرایط، باید بتواند شفافیت را برای مدت طولانی حفظ کند و در برابر زنگ زدگی مقاوم باشد.

به عنوان مثال، فولاد معمولی ارزان یک ماده غیر قابل اعتماد برای تیغه است. تیز کردن چاقوی کوهنوردی آسان است اما شکستن آن نیز آسان است. همچنین به سرعت کدر می شود و در بسیاری از مکان ها ناکارآمد است. آلیاژها اغلب گزینه خوبی هستند زیرا از فلزات خالص قوی تر و با دوام تر هستند.

فولاد ضد زنگ متداول ترین ماده برای تیغه های چاقو است. مقدار کافی کروم در محتوای آن به آن مقاومت زیادی در برابر زنگ زدگی، استحکام و دوام می دهد. تیتانیوم، یکی دیگر از گزینه های خوب، یک فلز قوی، مقاوم در برابر زنگ زدگی، سخت و فوق العاده سبک است.

 

چاقو سفری بوکر

مشخصات محصول:

 • ابعاد: 24x5x2 سانتی‌متر
 • طول بلندترین تیغه: 8 میلی متر
 •  نوع تیغه: فولاد 440C
 • سطح: تیتانیوم سیاه
 • وجود شیشه شکن و طناب بر در انتهای دسته
 • وزن: 250 گرم
 • جنس دسته: کمپوزیت
 • نوع چاقو: تاشو

 

 

لبه تیغه

لبه تیغه باید به راحتی تیز شود و شفافیت را حفظ کند. جنس تیغه نیز باید محکم باشد تا از خراب شدن لبه ها در حین استفاده جلوگیری شود. لبه تیغه ممکن است ساده، دندانه دار و یا ترکیبی باشد.

لبه ساده/تخت: لبه صاف، کارکردن، تمیز کردن و تیز کردن آن را آسان می کند. لبه پیوسته آن همه کار را نسبت به انواع دیگر راحت تر می کند. برای برش های تمیز روی مواد نرم مانند برش پنیر، پوست کندن و برش گوشت، بریدن طناب استفاده می شود. این رایج ترین نوع برای شکار و پیاده روی است. با این حال، مانند لبه های دندانه دار شفافیت را برای مدت طولانی حفظ نمی کند. همچنین استفاده از چاقوی تخت برای بریدن اجسام سخت مانند طناب یا هیزم دشوار است. اگر برای کوهنوردی به این فعالیت ها نیازی ندارید، یک چاقوی ساده بهترین انتخاب است.

نیمه دندانه دار/ترکیبی: این نوع دارای دندانه در نزدیکی دسته است و سپس تیغه به سمت نوک صاف می شود. وقتی نمی توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی مصرف کنید، ترکیبی بهترین راه حل است. این ویژگی عالی برای برش طناب دارای یک لبه دندانه دار و برای برش صاف دارای لبه ساده است.
مزایای ترکیبی این دو نوع لبه توسط بسیاری از کوهنوردان بسیار مورد استقبال قرار می گیرد زیرا کاربردهای آن همه جانبه است. از این رو دو برابر کارآمد است. با این حال، موانعی وجود دارد.

تیز کردن می تواند بسیار دشوار باشد. ممکن است بتوانید قسمت ساده را تیز کنید، اما قسمت دندانه دار عمدتا نیاز به تیز کردن حرفه ای دارد تا دوباره به وضوح کارخانه برگردد. اگر فعالیت زیادی دارید، گزینه خوبی است.

چاقو سفری کلمبیا

مشخصات محصول:

 • ابعاد: 32*5*2 سانتی‌متر
 •  وع تیغه: فولاد ضد زنگ
 • وزن: 200 گرم
 • جنس دسته: پلاستیک
 • نوع چاقو: دسته ثابت
 • دارای غلاف تاکتیکال

 

 

نوک تیغه برای کوهنوردی

بسته به استفاده از چاقو، نوک تیغه متفاوت است. با وجود شکل تیغه، نوک باید تیز باشد. هر فعالیتی شامل پخت و پز، بازی کردن و پوست کندن نیاز به آن لبه تیز دارد. برخی از رایج ترین شکل های تیغه برای چاقوهای کوهنوردی عبارتند از:

1. گیره ای: لبه پشتی به آرامی روی تیغه حرکت می کند و سپس کمی به سمت نوک خم می شود. لبه دیگر معمولاً دندانه دار است. برای سوراخ کردن و شکار عالی است. با این حال، نقطه نازک و ضعیفی است.

2. نیزه دار: یک تیغه دو لبه متقارن با ویژگیهای نیزه مانند است، بنابراین یک چاقوی پرتاب یا چاقو معمولی عالی است. نوک آن قوی است و لبه ها برای سوراخ کردن خوب است. با این حال، لبه های برش صاف وجود ندارد.

 

چاقو سفری کلمبیا

مشخصات محصول:

 • ابعاد: 29*5*3 سانتی‌متر
 • نوع تیغه: فولاد ضد زنگ
 • وزن: 200 گرم
 • جنس دسته: پلاستیک
 • نوع چاقو: دسته ثابت

 

 

دسته چاقو

دسته چاقوی شما ضروری است زیرا هنگام کار با چاقوی کوهنوردی، باید راحت باشید و محکم در دست بگیرید. دسته نامناسب می تواند باعث اشتباه، آسیب یا حتی موقعیت های کشنده شود. انواع جنس دسته که باید ان ها را برای خرید یک چاقوی مناسب بشناسید:

چوب: آنها به طور سنتی قوی و جذاب هستند اما مستعد تخریب توسط رطوبت هستند.

فلز: بیشتر فلزات مورد استفاده آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و تیتانیوم است. آلومینیوم کاملاً قوی و سبک است، اما به سرعت گرما را جذب و یا از دست می دهد. فولاد ضد زنگ همچنین قوی و مقاوم در برابر خوردگی است، اما سنگین تر از سایر فلزات است. تیتانیوم سبک تر است و سردی کمتری نسبت به آلومینیوم دارد.

پلاستیک: دارای چسبندگی طبیعی است و برای چاقوهای کوهنوردی محبوب است.

نایلون تقویت شده با شیشه: این یک ماده ارزان و بادوام است که شکل پذیر است و در بافت های مختلف تولید می شود. این می تواند شرایط بسیار سخت را تحمل پذیر کند، بنابراین نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارد.

وزن

وزن چاقو یک ویژگی مهم است که حتی در پیاده روی های کوتاه نیز باید به آن توجه کنید. وزن توصیه شده حداقل 23 گرم تا حداکثر 660 گرم است. اگر قصد انجام کارهای سنگین مانند جمع آوری هیزم را داشته باشید، یک چاقو کمتر از 60 گرم کافی خواهد بود. مشکل چاقوهای سنگین این است که سرعت شما را کاهش می دهند و انجام کارهای کوچک دشوار است. تا آنجا که ممکن است چاقویی سبک داشته باشید و یک تیغه سبک و جنس مناسب انتخاب کنید.

غلاف

غلاف بر قابلیت حمل و جابجایی چاقوی شما تأثیر می گذارد. غلاف های مختلفی وجود دارد که می توانید به قسمت های مختلف بدن خود متصل کنید. اول از همه، یک بند باید روی دسته چاقو قرار گیرد تا از افتادن چاقو جلوگیری شود. غلاف حتی ممکن است دارای یک حلقه کمربند باشد. برخی از چاقوها مانند چاقوی تاشو نیازی به غلاف ندارند.

سخن پایانی

چاقوهای کوهنوردی امروزه بسیار محبوب هستند و کیفیت و ویژگی های آنها به طور قابل توجهی در حال رشد است. به عنوان یک کوهنورد، شما قطعاً به یک چاقو به عنوان ابزاری برای بقا و دفاع از خود نیاز دارید. عوامل مختلفی که هنگام انتخاب چاقو باید در نظر بگیرید جنس تیغه، شکل، لبه ها، جنس دسته، وزن، غلاف آن است. اگر چاقوی انتخابی شما همه این عوامل را دارد، این چاقو احتمالاً بهترین انتخاب برای نیازهای شما است.