5/5 - (153 امتیاز)

پاک کننده های صورت محصولاتی هستند که برای مراقبت پوست و پاک کردن آرایش صورت مورد استفاده قرار می گیرند کاربرد این سری از محصولات برای از بین بردن سلول ها مرده پوست، همچنین پاک کردن روغن ها و چربی های پوستی، آلودگی ها و سایر موارد پوستی است و به پاک کردن منافذ پوست و جلوگیری از بیماری های پوستی مانند آکنه کمک می کنند.

یافتن بهترین پاک کننده صورت ممکن است کار دشواری باشد، زیرا گزینه های زیادی در بازار وجود دارد. دانستن تفاوت بین محصولات و برند های پوستی می تواند در خرید بهترین محصول پوستی به شما کمک کند.
در این تاپیک دمبل در ابتدا به بررسی اینکه چرا شستن پوست صورت مهم است خواهد پرداخت و در ادامه انواع گوناگون پاک کننده های صورت را معرفی و مزایای آن ها را ذکر خواهد کرد و به شما کمک می کند که یک پاک کننده متناسب با پوست صورت خود انتخاب کنید.

 

دلایل مهم شست و شوی روزانه پوست صورت

شستن و تمیز کردن منظم پوست صورت برای حفظ سلامت و ظاهر مناسب پوست بسیار اهمیت دارد.

 

ژل شستشو صورت کامان مدل Dry

ویژگی های این محصول:

 

از بین بردن مواد جمع شده روی پوست

یکی از فواید پاک کننده های صورت این است که کثیفی، روغن و چربی و سایر مواد و آلودگی های روی پوست را از بین می برد. در طول روز پوست صورت تان با باکتری ها، آلودگی ها، ویروس ها، کثیفی ها و سلول های مرده پوست پوشانده می شود. شست و شوی روزانه پوست صورت موجب می شود که تمامی این مواد اضافه را از روی پوست خود پاک کنید و باعث می شود که پوست صورت تان نفس بکشد. بدون این شست و شو های روزانه لایه ضخیمی از مواد زاید روی پوست شما قرار می گیرد که مانع نفوذ و تاثیر محصولات مراقبت پوستی می شود.

 

افزایش رطوبت پوست

شست و شوی منظم صورت (با استفاده از یک پاک کننده صورت مناسب) عاملی مهم و کمک کننده جهت حفظ رطوبت و آبرسانی به پوست می شود در غیر این صورت پوست دی هیدراته، خشک، خشن، چروک و پیر به نظر خواهد رسید. شما می توانید با شست و شوی روزانه پوست خود و با استفاده از یک محصول پاک کننده امکان جذب و نگهداری آب کافی را در پوست فراهم کنید.

 

ژل شست و شوی صورت سینره مدل Oily Skin

ویژگی های این محصول:

 • مناسب: پوست چرب
 • حاوی عصاره مورینگا برای محافظت از پوست در برابر آلودگی هوا
 • حاوی روغن درخت چای

 

شفافیت پوست

غدد ریز زیر پوست برای محافظت از پوست در برابر عوامل خارجی، چربی ای به نام سبوم تولید می کنند. این غدد از فولیکول های موی داخل پوست به عنوان یک مسیر برای رساندن سبوم به سطح پوست (لایه خارجی) استفاده می کنند تا مانعی در برابر نفوذ باکتری ها یا سایر عوامل خارجی ایجاد کنند.

جمع شدن بیش از حد آلودگی روی سطح پوست باعث می شود که مسیر فولیکول ها بسته شود و سبوم، عرق و سلول ها مرده پوست توانایی خارج شدن از سد پوست را نداشته باشند. همچنین کمبود سبوم در سطح پوست باعث می شود که باکتری ها بتوانند به فولیکول ها نفوذ کنند و موجب التهاب و قرمزی و در نهایت آکنه شوند.
پس تمیز کردن منظم و صحیح پوست باعث جلوگیری از تجمع آلودگی در منافذ پوستی شده و اجازه می دهد که سبوم بدون هیچ مانعی به سطح پوست رسیده و احتمال بروز آکنه را کاهش دهد.
اگر به طور کلی شست و شوی صورت خود را متوقف کنید، منافذ پوست شما مسدود می شود و به مرور سبب بروز آکنه های جدی خواهد شد.

همچنین باعث ایجاد قرمزی، خشکی و التهاب ناشی از نبود آب کافی در پوست صورت می شود. در نتیجه پوست شما کثیف، چرب و پیر به نظر می رسد. همچنین به دلیل نداشتن رطوبت کافی، پوست شما به شدت دچار خارش می شود که این عمل موجب می گردد مرتبا پوست خود را بخارانید و این کار منجر به شکستگی های پوستی می شود و ممکن است مسبب بروز عفونت پوستی شود.

 

ژل شستشوی صورت لافارر مخصوص پوست های چرب و مستعد آکنه مدل Oily Skin

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای پوست چرب
 • ضد آکنه

 

انتخاب پاک کننده متناسب با پوست

در ابتدا باید نوع پوست خود را خوب بشناسید. اگر پوست خشکی دارید از پاک کننده های حاوی الکل دوری کنید. اگر پوست چربی دارید به پاک کننده هایی نیاز دارید که میزان سطح PH پایین تری داشته باشند. اگر پوست حساسی دارید از پاک کننده های عطری و دارای مواد افزونه دوری کنید. اگر زیاد عرق می کنید از پاک کننده هایی استفاده کنید که منافذ پوستی را هدف قرار می دهند. اگر نگران آلرژی ها و حساسیت های پوستی هستید، به دنبال پاک کننده های دارای مواد طبیعی باشید.

 

انواع پاک کننده های صورت

 • پاک کننده ژلی
 • پاک کننده کرمی
 • پاک کننده فومی

 

ژل شستشو صورت هیدرودرم مدل Oily Skin

ویژگی های این محصول:

 • مناسب: پوست چرب و پوست حساس
 • حاوی سبومین پیرکتون اولامین
 • حاوی اسید سالسیلیک
 • حاوی روغن تی‌تری
 • ضد آکنه

 

پاک کننده های ژلی

این نوع پاک کننده های صورت غلظت بیشتری دارند و پوست را به صورت عمیق تری تمیز می کنند علاوه بر تمیز کنندگی، خاصیت لایه برداری نیز دارند. این نوع پاک کننده های صورت برای پوست های چرب و مستعد آکنه مناسب می باشند.

 

پاک کننده کرمی

این نوع پاک کننده های صورت سفت تر هستند و خاصیت نرم کنندگی پوست بدون از بین بردن چربی و روغن طبیعی پوست را دارند. این نوع پاک کننده ها برای پوست های خشک و حساس بسیار مناسب هستند.

 

پاک کننده فومی

پاک کننده های صورت فومی سبک تر هستند و برای استفاده از این فوم با فشار دادن پمپ روی ظرف حاوی فوم محتویات به صورت فوم لطیفی در دسترس قرار می گیرد. تاثیر گذاری این نوع پاک کننده های فومی برای از بین بردن چربی های پوستی به اندازه پاک کننده های ژلی است و برای پوست های مختلط و ترکیبی ایده آل است.

 

فوم شستشوی صورت لافارر مدل Oily to Normal Skin

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای پوست های چرب و معمولی

 

پاک کننده ها پوستی به چه صورت کار می کنند؟

PH معمولی و طبیعی برای پوست بین 5/4 تا 2/6 می باشد. هنگامی که پوست را تمیز می کنیم فعل و انفعالاتی بین مایع پاک کننده و پوست صورت اتفاق می افتد. صابون ها حاوی مواد سختی هستند که PH پوست را افزایش داده و باعث خشکی و تحریک پوست می شوند. پاک کننده های ژلی، فومی و کرمی بدون صابون برای پاک کردن پوست صورت به اندازه صابون موثرند اما مانند صابون خشن نبوده و نرم تر بر پوست اثر می گذارند و در نتیجه موجب ایجاد اختلال در پوست یا حتی افزایش PH پوست نمی شوند.

 

فوم شست‌وشو صورت الارو مدل Fresh Balancing Foam

ویژگی های این محصول:

 • مناسب: پوست های چرب و مستعد آکنه

 

مزیت های استفاده از پاک کننده های صورت

مرطوبت کردن پوست

یکی از رایج ترین باور های غلط در مورد شست و شوی صورت این است که شستشوی منظم صورت باعث بروز خشکی و از بین بردن رطوبت پوست می شود. از سال 2000 به قبل پاک کننده های صورت با تغییر PH صورت باعث بروز خشکی های وحشتناک پوست می شدند، اما خوشبختانه امروزه محصولات شست و شو دهنده مختلف صورت با فناوری های جدید وارد بازار شده که PH پوست را تنظیم کرده و باعث مرطوب کردن پوست صورت می شوند.

این محصولات برای شست و شوی صورت بدون مواد شیمیایی و با استفاده از مواد طبیعی موجودی که در خود دارند به پاک سازی آلودگی ها و ذرات مختلف روی پوست کمک می کنند و همین عامل باعث ایجاد حس طراوت و شادابی صورت شما می شود. پاک کننده های صورت اغلب حاوی روغن های طبیعی یا زغال هستند که به عنوان محرک ضد پیری و مرطوب کننده عمل می کنند.

 

ژل شستشو صورت فیس دوکس مدل HYDRASOME

ویژگی های این محصول:

 • مناسب: پوست های خشک و حساس
 • پاک کننده٬ تسکین دهنده و آبرسانی

 

عمل به عنوان لایه بردار

لایه برداری پوست یکی از مهم ترین مواردی است که اغلب در مراقبت های پوستی مورد توجه قرار نمی گیرد. با توجه به اینکه این عمل ممکن است کاری وقت گیر باشد و هر کسی توانایی انجام چنین کاری را نداشته باشد. شست و شوی روزانه پوست به صورت خیلی ضعیف این کار را انجام می دهد به دلیل اینکه شست و شوی روزانه سلول های مرده پوست، گرد و غبار روی پوست، آلودگی ها و سایر موارد را از روی پوست تمیز می کند.
همچنین شما می توانید از پاک کننده های صورت حاوی ذغال فعال استفاده کنید ولی باید در نظر داشته باشید استفاده از آن نباید به صورت روزانه بوده بلکه میزان استفاده از پاک کننده های حاوی ذغال فعال باید محدودتر باشد.

 

ژل شستشو صورت کامان مدل M500

ویژگی های این محصول:

 • مناسب: انواع پوست
 • حاوی هیالورونیک اسید
 • مخصوص آقایان
 • مناسب برای صورت و بدن
 • شاداب کننده٬ پاک کننده٬ آبرسانی و ضد آلودگی

 

بهبود گردش خون

حتما شما هم بارها تجربه کرده اید که وقتی دوش آب گرم می گیرید و چند دقیقه روی تخت خود دراز می کشید احساس آرامش می کنید باید گفت که این حال خوش نتیجه گردش خون در رگ های پوست شماست زیرا وقتی که شما احساس سرما می کنید گردش خون در زیر پوست و سطح بیرونی بدن شما کاهش می یابد و گردش خون در اعضاء داخلی برای حفاظت از ارگان های حیاتی بدن افزایش پیدا می کند، به محض اینکه از زیر دوش کنار می روید، خون در سطح بیرونی بدن به گردش در می آید و شما احساس گرما می کنید.
در شست و شوی صورت (با آب سرد یا گرم) و در صورت انجام شست و شوی صحیح حس مشابه به شما دست می دهد. در صورتی که زمان کافی برای شست و شوی صورت خود دارید با ماساژ دادن فک، گونه، پیشانی و اطراف صورت خود گردش خون در زیر پوست خود ایجاد کنید که در طول روز حس و حال بهتری به شما خواهد داد.

 

ژل پاک کننده اسکراب پریم مدل Luffa

ویژگی های این محصول:

 • مناسب: پوست چرب
 • حاوی آلفا هیدروکسی اسید
 • حاوی سالسیلیک اسید
 • دارای الیاف لوفا
 • دارای خواص ضد آکنه
 • کنترل ترشح سبوم

 

جلوگیری از مشکلات پوستی

استفاده از شست و شو کننده های صورت برای جلوگیری و از بین بردن هرگونه مشکلات پوستی نظیر جوش و آکنه، جای زخم، لکه های تیره، جوش های سر سیاه، تیرگی های پوستی و ناهمواری های پوستی موثر است. برای کاهش این قبیل مشکلات پوستی حداقل دو بار در روز پوست خود را تمیز کنید.
در صورتی که بخواهید واقعا فواید پاک کننده های پوستی را روی صورت خود احساس کنید، باید مرتبا و به صورت روزانه پوست صورت خود را با استفاده از آن ها بشویید.