5/5 - (50 امتیاز)

مواد لازم

مواد تشکیل دهنده نیمرو ریحان:

  • در ترکیب نیمرو ریحان می توانید از اسفناج بجای ریحان و از پودر فلفل سیاه بجای فلفل قرمز نیز استفاده کنید.

مواد غذایی

خرید سریع

3 عدد تخم مرغ خرید
10 عدد گوجه گیلاسی خرید
1 فنجان ریحان خرد شده خرید
1 فنجان پنیر فتا خرید
1 فنجان اسفناج خرد شده خرید
نصف قاشق چایخوری پودر فلفل قرمز خرید
نصف قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه خرید
روغن خرید
ماهی تابه خرید

 

دستور پخت

برای درست کردن نیمرو ریحان ابتدا گوجه های گیلاسی را به دو نیم کنید و کنار بگذارید، سپس سبزی ریحان (یا اسفناج) را خرد کنید و در یک ظرف جدا قرار دهید. حالا تخم مرغ ها را در یک کاسه بریزید و پودر فلفل خود را در آن بریزید و خوب هم بزنید تا تحم مرغ حالت ژلاتینه به خود بگیرد.

بعد پنیر فتا، گوجه و سبزی خود را داخل آن بریزید، روغن را در ماهی تابه بریزید و صبر کنید تا گرم شود وقتی روغن داغ شد مخلوط آماده شده را درون آن بریزید و مقداری صبر کنید تا لایه ی نازک زیرین تخم مرغ به اصطلاح ببندد حالا به سرعت با کف گیر خود اطراف تخم مرغ را جمع کنید و هم بزنید به شکلی که هیچ قسمتی از تخم مرغ برشته تر نشود ولی تمام آن بپزد. خوب نیمرو ریحان، صبحانه ی عالی و کامل شما آماده است. نوش جانتان

 

  • همیشه به یاد داشته باشید که ترکیب غذایی بسیار مهم است.

 

  • تخم مرغ تقریبا تمام ویتامین های مورد نیاز بدن را دارد اما دو کمبود دارد اول ویتامین C در تخم مرغ وجود ندارد که در ترکیب نیمرو ریحان با افزودن گوجه گیلاسی آنرا پوشش دادیم بخاطر میزان ویتامین C موجود در گوجه فرنگی دوم آهن موجود در تخم مرغ در خون و گلوبول های قرمز جذب نمی شود و لذا با افزودن مقداری سبزی نیمرو ریحان را تکمیل کردیم و آهن مورد نیاز نیز اضافه شده است. در ادامه دمبل به فواید و خواص تخم مرغ اشاره می کند.

 

پروتئین

تخم مرغ به عنوان مبنع غنی پروتئین از سایر منابع غذایی این ماده بهتر است زیرا پروتئین موجود در تخم مرغ تمامی اسیدآمینه های مورد نیاز را دارد در حالی که محصولات گوشتی، لبنی و حبوبات این مجموعه را ندارند.
تقریبا 12 درصد از وزن تخم مرغ پروتئین است که در زرده و سفیده ی آن پخش شده است اما بیشتر در سفیده ی تخم مرغ موجود است.

ویتامین

تخم مرغ همچنین شامل اکثر ویتامین های لازم برای بدن است البته در این بین جای ویتامین C خالی است ( در دستور غذای نیمرو ریحان گوجه فرنگی این کمبود را پوشش داده است).

ویتامین A
ویتامین E
ویتامین D
ویتامین K
گروه ویتامین B ( شامل B7 و B12 و B15 و B6 )

* اگر تخم مرغ های محلی یا غنی شده با امگا3 را خریداری کنید از نظر غذایی بار بیشتری دارند. این تخم مرغ ها دارای چربی مفید امگا3 و ویتامین A و ویتامین E بیشتری هستند.

مواد محلول در تخم مرغ

بجز ویتامین ها و پروتیئن موجود در تخم مرغ بسیاری مواد دیگر در آن وجود دارند که برای سلامت بدن بسیار مفید هستند. از جمله ی این مواد می توان به فسفر و ید موجود در تخم مرغ اشاره کرد همانطور که می دانید وجود ید در بدن باعث تنظیم شدن غده ی تیروئیید و فسفر برای افزایش و بهبود رشد استخوانها می شوند.

البته سایر مواد موجود در تخم مرغ مانند کلسیم، آهن، سلنیوم و روی نیز بسیار حائز اهمیت هستند.

سلنیوم سم بوجود آمده از سوختن ناقص چربی در بدن را از بین می برد و از بروز سرطان جلوگیری میکند.

کلسترول

کلسترول یکی از مواد مهم برای بدن است که ما به دلیل شنیدن اتفاقات بد از آن خیلی هراس داریم اما جالب است بدانید کلسترول برای حفظ غشای سلولها و انعطاف پذیری آن بسیار مهم است همچنین در تقویت غددجنسی، تولید نمک های صفرایی، تولید هورمون هیدروکورتیزول و ویتامین D بسیار تاثیرگذار است.
اما نکته ی مهم این است که طبق تحقیقات به عمل آمده کلسترول موجود در غذا تاثیر زیادی در کلسترول خون ندارد چرا که بدن کلسترول خون را طی یک فرایند هوشمند تولید می کند اگر کلسترول در غذای شما بالا باشد بدن تولید آنرا کم می کند، البته نکته ی مهم این است کلسترول موجود در چربی های انباشته بدن را
به اشتباه می اندازد و این نوع غذاها ضرر دارند اما چربی تخم مرغ اصلا از این نوع نیست و در این زمینه ضرری به بدن نمی زند.

کلام اخر

در انتهای باید گفت تخم مرغ یکی از بهترین موادغذایی موجود است و حتی در بسیاری از رژیم های گیاهاه خواری یا رژیم غذاهای دریایی و یا سایر رژیم های غذایی به عنوان مکمل افزوده شده است.