5/5 - (1 امتیاز)

نمک دریایی از طریق تبخیر آب نمک ساخته می شود و همه مردم در سراسر جهان از دوران ما قبل تاریخ از آن استفاده می کردند و امروزه معمولاً در بسیاری از آشپزخانه ها مشاهده می شود. جدا از کاربردهای آشپزی، نمک دریا اغلب به کرم های اسکراب بدن، حمام، نوشیدنی و محصولات بیشمار دیگر اضافه می شود.

برخی از مردم معتقدند که این ماده از انواع دیگر نمک سالم تر است و فواید زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. دمبل در این تاپیک مروری بر کاربردهای رایج نمک دریایی و همچنین مزایا و نقاط ضعف بالقوه آن می پردازد. بهترین مارک نمک دریا که در بازار موجود است نیز در این پست معرفی خواهد شد.

 

نمک دریا و نمک معمولی

نمک دریا بیشتر از کلرید سدیم تشکیل شده است، ترکیبی که به تنظیم تعادل مایعات و فشار خون در بدن کمک می کند. از آنجا که پردازش کمتری روی آن می شود، حاوی برخی مواد معدنی از جمله پتاسیم، آهن و کلسیم است. این یکی از دلایلی است که باعث می شود غالباً از نظر غذایی از نمک معمولی که به شدت آسیاب شده و اکثر مواد مغذی آن حذف شده است، برتر باشد.

 

نمک دریایی ید دار دلفین

ویژگی های این محصول:

  • وزن: 300 گرم
  • شامل سری نمک ساب

 

با این حال، مواد مغذی موجود در نمک دریا به مقدار کمی وجود دارد. برای رسیدن به مقدار زیادی پتاسیم، آهن، کلسیم یا منیزیم که به راحتی می توانید از غذاهای کامل دریافت کنید، باید مقادیر بسیار زیادی از آن را بخورید.

گرانول موجود در نمک دریایی نیز بیشتر از گرانول نمک معمولی است. در نتیجه، نمک معمولی تقریباً 2300 میلی گرم سدیم در هر قاشق چای خوری (6.1 گرم) برای بدن تأمین می کند، در حالی که نمک دریا حاوی 2000 میلی گرم سدیم در هر قاشق چای خوری (4.2 گرم) است.

بسیاری از مردم این تمایز را درک نمی کنند و نمک دریایی را سالم تر از نمک معمولی می دانند، زیرا مصرف بیش از حد سدیم با فشار خون بالا و افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است. با این حال، اگر میزان سدیم مصرفی شما از حد توصیه شده بیشتر باشد، استفاده از نمک دریایی به جای نمک معمولی تفاوتی نخواهد داشت. در واقع، برخی از افراد برای دستیابی به همان سطح عطر و طعم نمک معمولی، به میزان بیشتری از نمك دریایی در پخت و پز استفاده كنند.

 

نمک دریایی ید دار دلفین

ویژگی های این محصول:

  • وزن: 900 گرم
  • نمک دانه درشت

 

 

مزایای نمک دریایی

از آنجا که کلرید سدیم (نمک) چندین عملکرد مهم در بدن دارد، برای حفظ سلامت لازم است آن را در غذاها مصرف کنید. در ادامه چند مورد از مزایای نمک دریا علی الخصوص فواید نمک دریا برای بدن بیان شده است.

 

آبرسانی و فشار خون

به طور کلی، نمک می تواند به شما در حفظ میزان مناسب آبرسانی و فشار خون کمک کند. از آنجا که سدیم نقش مهمی در تعادل مایعات دارد، عدم دریافت کافی آن می تواند منجر به کم آبی بدن شود، به ویژه در هنگام ورزش با شدت زیاد.

داشتن تعادل مایعات مناسب در بدن نیز برای حفظ سطح فشار خون مهم است. بنابراین، مصرف بیش از حد کم یا زیاد سدیم می تواند منجر به تغییر فشار خون در افرادی شود که به نمک رژیم غذایی حساس هستند. خوردن نمک دریا می تواند به شما در تأمین نیاز سدیم کمک کند، اما این را نیز در نظر داشته باشید که می توانید سدیم را از انواع غذاهای دیگر دریافت کنید.

 

نمک دریایی کیچن رز وزن 90 گرم

ویژگی های این محصول:

  • وزن: 90 گرم
  • شامل سری نمک ساب

 

هضم

برخی معتقدند که مصرف نمک دریایی مخلوط با آب ولرم به هضم غذا کمک می کند. کلراید برای تولید اسید معده ضروری است و کلرید سدیم (نمک) جذب و انتقال مواد مغذی را در روده پس از تجزیه آنها در هنگام هضم٬ تسهیل می کند. بنابراین، مصرف نمک کافی باعث بهبود سلامت هضم می شود.

در یک تحقیق اثرات نوشیدن آب نمک در 54 فرد بالغ که برای کولونوسکوپی آماده می شوند بررسی شد. کسانی که حالت های خاص یوگا را انجام می دادند و 2 فنجان (480 میلی لیتر) آب ساخته شده با 4.5 گرم نمک می نوشیدند، قبل از عمل حرکات روده ای داشتند. با این حال، مشخص نیست که آب نمک به چه میزان به بهبود سلامت روده کمک می کند.

در حالی که نوشیدن نمک دریا مخلوط با آب ممکن است در برخی موارد به هضم غذا کمک کند، نوشیدن بیش از حد آب نمک ممکن است شما را به سمت مصرف نمک زیاد سوق دهد. دریافت سدیم کافی از منابع دیگر برای هضم طبیعی کافی است.

 

نمک دریایی خوراکی ید دار دلفین

ویژگی های این محصول:

  • وزن: 500 گرم

 

سلامت و التهاب پوست

تصور می شود که استفاده از حمام نمک دریایی خشکی و التهاب پوست را کاهش می دهد. در حقیقت، بنیاد ملی اگزما توصیه می کند که 1 فنجان نمک به آب حمام اضافه کنید تا تحریک پوست با اگزما (بیماری ای که موجل قرمزی و خارش پوست می شود) از بین برود. با این حال، هنوز کاملا مشخص نیست که حمام نمک چگونه به کاهش التهاب پوست کمک می کند.

تحقیقی در افراد با پوست خشک نشان داد که استحمام با آب و نمک دریا در مقایسه با استحمام با آب لوله کشی به افزایش رطوبت پوست و کاهش زبری کمک می کند. علاوه بر این، تحقیقی دیگر نشان داد که غلظت بالاتر کلرید سدیم در بدن و پوست می تواند تعداد سلول های ایمنی بدن را افزایش دهد که منجر به واکنش های التهابی مرتبط با خشکی و خارش پوست می شود. این یافته ها نشان می دهد که توانایی حمام نمک دریایی برای بهبود تحریک پوست ممکن است تا حد زیادی به ترکیب مواد معدنی موجود در نمک دریا بستگی داشته باشد.

نمک های دریایی که محتوای منیزیم بالایی هستند بهترین نوع نمک برای افزودن به آب حمام برای کسانی هستند که مشکل پوستی دارند.

 

نمک دریایی هیدرومیل کیچن رز

ویژگی های این محصول:

  • وزن: 95 گرم

 

نکات منفی احتمالی مصرف زیاد نمک

نمک دریا به غذاها عطر و طعم می بخشد و می تواند در برخی از موارد غیر رژیمی مفید باشد، اما نباید بیش از حد مصرف شود. رژیم غذایی معمول آمریکایی حاوی مقدار زیادی غذای فراوری شده با سدیم بالا است و بیشتر مردم در ایالات متحده بیش از حد توصیه شده سدیم مصرف می کنند. مصرف بیش از حد نمک دریا مضراتی را با خود به همراه دارد.

مصرف بیش از حد سدیم با فشار خون بالا، پوکی استخوان، سنگ کلیه و سایر موارد بهداشتی همراه است که از مضرات نمک دریا و مضرات نمک ید دار به طور مشترک خواهد بود. بنابراین، حتی اگر نمک دریایی را به انواع دیگر نمک ترجیح می دهید باید مانند سایر نمک ها در حد متوسط استفاده شود. علاوه بر این، ممکن است لازم باشد افراد مبتلا به بیماری های کلیوی، فشار خون بالا و نارسایی قلبی در مصرف نمک دریا نیز مانند سایر نمک ها دقت کنند.

 

نحوه استفاده از نمک دریایی

اگر شما علاقه مند به استفاده از نمک دریایی در آشپزخانه هستید، روش های مختلفی برای افزودن آن به

رژیم غذایی وجود دارد. در بیشتر غذاها می توانید به جای نمک معمولی از نمک دریا استفاده کنید. با این

حال، اگر نمک خوراکی را در یک دستور پخت جایگزین می کنید، همیشه باید از نمک ریز آسیاب شده

دریایی استفاده کنید.

با توجه به اینکه نمک خوراکی ریز خرد می شود، در هر قاشق چای خوری سدیم بیشتری از نمک دریایی،

که معمولاً خام است، در خود جای می دهد. پس مطمئن شوید که از مقدار معادل آن استفاده می کنید.

برخی از روش های معروف استفاده از نمک دریایی شامل پاشیدن آن روی سبزیجات بو داده، افزودن آن به

دسرهای شکلاتی و استفاده از آن برای چاشنی استیک، همبرگر و ماهی است.

در آخر می توانید حمام نمکی را با افزودن 1 فنجان (230 گرم) نمک دریا به آب گرم حمام تهیه کنید.

در حالی که تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا حمام های نمکی مزایای خاصی برای سلامتی دارند یا

نه، نیاز به یک حمام گرم حداقل می تواند آرامش و راحتی را فراهم کند.

 

حرف آخر

نمک دریایی نوعی نمک با حداقل فرآوری است که به غذاها طعم می بخشد و می تواند در درمان های

خانگی مختلف مورد استفاده قرار گیرد. دریافت سدیم کافی برای تعادل مایعات، هیدراتاسیون و هضم غذا

مهم است، اما مصرف نمک دریا برای تأمین نیاز سدیم ضروری نیست.

استفاده غیر آشپزی از نمک دریا، مانند افزودن آن به حمام، می تواند سلامت پوست را بهبود بخشد و

مزایای دیگری را نیز به همراه داشته باشد. به طور کلی، شما می توانید از نمک دریا به طرق مختلف

استفاده کنید، اما نباید به عنوان یک داروی درمانی در نظر گرفته شود.