5/5 - (5 امتیاز)

میموزا یک درخت چند ساله است که با طب سنتی گره خورده است. میموزا عمدتا در آمریکای مرکزی و جنوبی رشد می کند. برزیل و مکزیک بزرگترین تولیدکنندگان آن هستند.

پوست و برگهای میموزا دارای خواص دارویی زیادی هستند. این دارو عمدتا برای درمان علائم پیری پوست٬ زخم های پوستی، زخم ها و سوختگی ها استفاده می شود. همچنین به دلیل خواص روانگردان معروف است و گاهی در مراسم سنتی مذهبی استفاده می شود. در ادامه دمبل به بررسی گیاه میموزا و تاثیرات آن روی پوست می پردازد.

 

اثرات میموزا

اگرچه تحقیقات در مورد خواص میموزا محدود است، اما مزایای بسیاری را برای سلامتی دارد‍‍‍.

 

کرم ویتامین ای سی گل

این کرم حاوی:

 • حاوی ویتامین E
 • حاوی عصاره پوست ریشه میموزا
 • حاوی عصاره پنبه دانه
 • حاوی سوکرالفات
 • حاوی آلانتوئین

 

التیام زخم

میموزا بیشتر به دلیل توانایی در التیام زخم ها و آسیب های پوستی شناخته شده است.

جالب اینجاست که صلیب سرخ به دلیل خاصیت التیام بخش پوست و ضد عفونی کننده، از پودر پوست آن برای درمان بیش از 5000 قربانی سوختگی ناشی از انفجار گاز مکزیکوسیتی 1984 استفاده کرد.

از آن زمان به بعد ، محققان اثرات آن را بر ترمیم زخم بررسی کردند. اعتقاد بر این است که میموزا حاوی ترکیباتی مانند تانن و ساپونین است که به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی باعث جوانسازی پوست می شوند.

در مطالعه ای که در سال 2007 بر روی افراد مبتلا به زخم پا انجام شد، افرادی که با 5٪ عصاره میموزا تحت درمان قرار گرفتند، پس از 8 هفته 92٪ از اندازه زخم کاسته شدند، در حالی که گروهی که از آن استفاده نکردند٬ هیچ پیشرفتی نشان نداد.

 

کرم دست و پا جی

این کرم حاوی:

 • حاوی عصاره ریشه میموزا
 • حاوی روغن کاندولا
 • حاوی روغن بادام
 • حاوی گلیسیرین

 

بیماری های پوستی

با توجه به اینکه میموزا سرشار از آنتی اکسیدان ها، لیپیدها و تانن هایی است که از ترمیم و جوانسازی پوست حمایت می کند، از لحاظ نظری اثرات بالقوه و مفیدی بر سایر بیماری های پوستی نیز دارد. در واقع ، این دارو به عنوان دارویی برای علائم پیری در بین افراد در بازسازی سلول های جوان پوست، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.افزایش شرکت های مراقبت از پوست که از میموزا در محصولات خود استفاده می کنند، علاقه ای به انجام آزمایشات بالینی بیشتری در این زمینه ایجاد کرده است.

 

ادعاهای دیگر

میموزا در طب سنتی برای درمان بسیاری از مسائل بهداشتی مانند سرفه، برونشیت، عفونت های واژن، زخم معده و درد استفاده می شود. برخی از مطالعات کوچک و اولیه روی حیوانات نشان داده است که میموزا ممکن است درد را تسکین دهد، اما این به خوبی ثابت نشده است.در حال حاضر هیچ آزمایشی روی انسان وجود ندارد که نشان دهد استفاده از آن به صورت موضعی یا خوراکی اثری بر انسان دارد. بنابراین، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

اثرات جانبی

تا به امروز، گزارش های کمی در مورد عوارض جانبی میموزا وجود دارد، به ویژه هنگامی که از آن به صورت موضعی استفاده می شود. عوارض جانبی استفاده موضعی ممکن است شامل احساس سوزش و سوزن سوزن شدن پوست باشد.برخی از مطالعات حیوانی نشان داده اند که مصرف دانه های میموزا و برگ های تازه ممکن است منجر به ناهنجاری های جنین یا مرگ جنین شود، بنابراین در صورت بارداری باید از مصرف آن خودداری کنید. علاوه بر این، هیچ تداخل دارویی مشخص نیست.

ایمنی و اثربخشی میموزا در افرادی که از داروها استفاده می کنند، دارای شرایط بهداشتی هستند یا باردار هستند یا در دوران شیردهی هستند، اثبات نشده است. بنابراین، اگر در هر یک از این دسته ها قرار دارید، بهتر است از مصرف میموزا اجتناب کنید.

 

کرم ترک پا جی

این کرم حاوی:

 • حاوی عصاره ریشه میموزا
 • حاوی روغن کاندولا
 • حاوی اوری

 

موارد استفاده

به طور سنتی، پودر میموزا خشک شده به عنوان یک شستشوی موضعی برای درمان بیماریهای مختلف پوست استفاده می شود. در حال حاضر، بیشتر در کرم ها و لوسیون ها یافت می شود.با توجه به افزایش علاقه به میموزا، برخی از شرکت های مراقبت از پوست شروع به استفاده از آن در محصولات به عنوان درمانی برای علائم پیری پوست کرده اند.پوست و ریشه آن نیز برای تهیه یک نوشیدنی روانگردان استفاده می شود که به عنوان بخشی از مراسم مذهبی مانند Jurema در برزیل مصرف می شود.

 

حرف آخر

میموزا یک درخت چند ساله بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. این نوشیدنی به عنوان یک نوشیدنی روانگردان در مراسم مذهبی و همچنین در طب سنتی استفاده می شود.در حالی که طرفداران آن از مزایایی مانند کاهش علائم پیری پوست، بهبود زخم و تسکین درد استفاده می کنند، تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است.

وقتی به صورت موضعی روی پوست استفاده می شود، احتمالاً بی خطر است، اما به دلیل خواص روانگردان و مشخصات ایمنی ناشناخته، نباید به صورت خوراکی مصرف شود.اگر به دنبال آزمایش میموزا هستید، بهتر است فقط پس از مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی از آن استفاده کنید تا مطمئن شوید برای شما مناسب است.