5/5 - (510 امتیاز)

مسواک قطعا یکی از بزرگترین اختراعاتی است که تاکنون توسط بشر ایجاد شده است. هزاران سال، بشریت از این ابزار برای جلوگیری از بوی بد دهان، بیماری لثه و مشکلات دهان و دندان استفاده کرده است. اما باید بدانید چرا پزشکان اصرار می کنند تا دو بار در روز دندان هایتان را مسواک بزنید؟ برای آگاهی بیشتر از مسواک و تاثیرات آن بر دهان و دندان با دمبل همراه باشید.

 

پیشنهاد می کنیم مطلب نخ دندان را نیز مطالعه نمایید.

 

همه ما از تاثیر آن و شستشوی دهان بر روی پوسیدگی دندان آگاه هستیم. پس در ادامه به جنبه های دیگر شستشوی دهان بر سلامت افراد خواهیم پرداخت.

 

پیشنهاد می کنیم فیلم آموزش صحیح مسواک زدن را نیز مشاهده نمایید.

 

پیشگیری از مشکلات ریه

گفتن این نکته در این ابتدای کار ضروری است و آن این است که دهان شما به همان اندازه برای باکتری ها جذاب است که کلمات “انتقام جویان” و “جنگ ستارگان” برای فیلمبرداران آن. شرایط محیطی و عادات غذایی ما روی سلامت دندان ها تاثیر گذار است (مصرف بیش از حد موادی مانند قند و نشاسته) و اجازه می دهد تا باکتری های مضر تکثیر پیدا کرده و روی دندان ها پلاک ایجاد کنند. تمیز کردن لابه لای دندان ها، شستشوی دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک به شما در کنترل باکتری ها کمک می کند، اما عدم انجام این امور منجر به مشکلات عمده ای می شود که بیشتر روی لثه های ما تأثیر می گذارد.

 

مسواک سنسوداین

ویژگی ها:

 • برس بسیار نرم
 • سایز متوسط
 • مناسب برای دندان های حساس

 

تحقیقی در سال 2011، ارتباط احتمالی بین بیماری لثه و افزایش خطر ابتلا به عفونت های شدید تنفسی، مانند ذات الریه را نشان داد. در این بررسی انجام شده بیمارانی مورد مطالعه قرار گرفتند که به دلیل انواع عفونت های شدید تنفسی در بیمارستان بستری شده بودند و بعد از بررسی مشخص شد که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر بدی بر روی ریه های این افراد گذاشته است. البته این نکته باید ذکر شود که این نظریه همچنان درحال بررسی است.

 

کاهش سرطان لثه

وقتی صحبت از بیماری لثه می شود، باکتری ای با نام فوزوباکتریوم نوکئاتوم وجود دارد که تقریباً همیشه نقش اصلی را در این بیماری بازی می کند. این موجود کوچک، جزو باکتری های بومی دهان ما نیست و تمایل زیادی دارد تا در کنار سایر باکتری ها در شرایطی که بهداشت دهان و دندان ضعیف است شکوفا شود. این باکتری سال ها به عنوان یک باکتری خوش خیم تلقی می شد، اما محققان اخیرا دریافتند که این باکتری به صورت کاملا خاموش روی تومور لثه تاثیر گذار است.

 

مسواک اورال-بی

ویژگی ها:

 • برس نرم
 • سایز متوسط
 • دسته ارگونومیک

 

در واقع این باکتری نوعی میزبان برای سلول های تومور است و سلول های از بین برنده سرطان را مهار می کند. محققان دریافتند که احتمالاً این باکتری ها به دلیل محیط های کم اکسیژن در تومورها، این محیط را ترجیح داده و به سمت سلول های تومور حرکت می کنند.

 

خوردن میان وعده کمتر با مسواک زدن بیشتر

نفس تازه و احساس تمیز دندان حسی است که همه ما بعد از شستشوی دهان و دندان به آن دچار می شویم. دقیقاً همانطور که بعد از شستن ماشین ها از افتادن در چاله هراس داریم، در مورد میان وعده بعد از تمیز کردن دندان ها نیز همین احساس صادق است. نه تنها ما عموما تمایلی به غذا خوردن نداریم بلکه به دلیل طعم بد ترکیب خمیر دندان با غذاهای خاص (مثل پرتقال) کافی است تا میل به مصرف میان وعده کاهش پیدا کند. بهترین زمان برای شستشوی دهان و دندان و جلوگیری از مصرف تنقلات، بعد از صبحانه، ناهار و شام است.

 

مسواک اورال بی

ویژگی ها:

 • برس نرم
 • سایز متوسط
 • پد تمیز کننده زبان
 • دارای الیاف Power Tip برای تمیز کردن نقاط دور از دسترس دهان

 

مسواک زدن کمتر برابر با درد بیشتر

مطمئناً درد دندان و لثه بسیار وحشتناک است، اما تصور کنید که اگر این درد به هر مفصلی در بدن انتقال یابد. در تحقیقی در سال 2013، ارتباط جالبی بین باکتری های اولیه ایجاد کننده بیماری لثه و آرتریت روماتوئید (RA) مشاهده شد. محققانی با بررسی موش های مبتلا به RA دریافتند که این باکتری ها باعث بدتر شدن وضعیت آن ها (افزایش پیشرفت و شدت شکستگی استخوان و غضروف) می شود.

تمام این موارد از مزایای استفاده از مسواک معمولی است. اما همانطور که می دانید سال هاست مسواک های برقی نیز به بازار آمده اند٬ اکثر پزشکان معتقدند که این ها تاثیر بهتر و مفیدتری بر روی دندان ها دارد. دمبل در ادامه به بررسی انواع آن ٬ نحوه صحیح مسواک زدن٬ بهترین مارک  موجود در بازار خواهد پرداخت.

 

مسواک برقی اورال-بی

ویژگی ها:

 • برس نرم
 • حرکات چرخشی
 • سری قابل تعویض
 • دارای تایمر

 

مسواک برقی

سالم تر ماندن دندان ها و لثه ها

از زمان كودكی به ما آموخته شده است كه دندان هايمان را به طور كامل مسواک بزنيم. با وجود تلاش های زیاد، به هیچ وجه به اندازه کافی و درست  نمی زنیم. این به این دلیل است که برس های مسواک دستی نمی توانند تمام پلاک و رسوب های ایجاد شده بین دندان ها را از بین ببرند.

سر چرخاننده مسواک برقی دارای ویژگی ای است که با ترکیبی از حرکت و فشار مساوی روی برس می تواند به نتیجه بهتری برای تمیزی و از بین بردن پلاک های دندان برسد. فشار مساوی روی تمام دندان ها مهم است زیرا معمولا با استفاده از مسواک معمولی یک سمت از دهان به خوبی تمیز می شود اما سمت دیگر این فشار و چرخش مناسب را دریافت نمی کند (یک شخص دست راست اغلب سمت چپ دهان خود را با دقت بیشتری مسواک می زند)، اما تلاش می کند که طرف دیگر دهان خود را تمیز نگه دارد.

 

مسواک برقی کارینا

ویژگی ها:

 • برس نرم
 • حرکات لرزشی
 • 10560 لرزش در دقیقه
 • سری قابل تعویض
 • دارای تایمر

 

شستشوی طولانی تر و کامل تر

بیشتر مسواک های برقی برای هر چهار ربع دهان زمان مساوی تنظیم می کنند که باعث می شود مسواک زدن بهتر و طولانی تر شده و احساس تمیزی برای فرد ایجاد کند.

بچه ها اغلب یکی از بزرگترین بهره بردار از مسواک های برقی هستند. بسیاری از بچه ها از آن استفاده میکنند ، اما دقت زیادی در تمیز کردن مواد بین دندان ها نمی کنند. مسواک برقی وسیله ای خوب است و می توانید با دسترسی کامل به مکان هایی در دهان که بچه ها با مسواک زدن از دست می دهند، روی آن حساب کنید.

 

مسواک برقی اورال-بی

ویژگی ها:

 • برس نرم
 • حرکات چرخشی و لرزشی
 • سری قابل تعویض

 

ساده کردن کار

مسواک زدن دستی اغلب برای لثه ها مناسب نیست و با صرف زمان بیشتر تضمینی برای رفع تمام آلودگی ها برای دهان ندارد. اما مسواک برقی نه تنها برای شستشوی دهان و دندان زمانبندی تعیین می کند بلکه از فکر کردن و حدس زدن این که کدام بخش دهان به خوبی تمیز شده است یا خیر جلوگیری می کند.

 

خلاصی از شر بوی بد دهان

بوی بد دهان نشانه ای از غذاها و پلاک هایی است که بین دندان ها و در امتداد لثه ها قرار گرفته است. استفاده از مسواک برقی و نخ دندان به طور منظم می توانند با پیدا کردن و از بین بردن مواد غذایی بین دندان ها، فرد را از شر بوی بد دهان خلاص کند.