امتیازدهی

شوره سر تا 50٪ افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. خارش پوست سر و پوسته پوسته شدن علائم بارز این بیماری است، اما ممکن است علائم دیگری مانند لکه های چرب پوست سر و گزگز پوست ایجاد کند. در ادامه دمبل به 9 روش درمانی خانگی ساده برای خلاص شدن از شر شوره سر می پردازد و بهترین شامپوهای ضد شوره برای رفع آن معرفی می کند.

از دلایل اصلی ایجاد شوره می توان به خشکی پوست، درماتیت سبورئیک، حساسیت به محصولات مو و رشد نوع خاصی از قارچ ها که در پوست سر زندگی می کنند، اشاره کرد. در حالی که بسیاری از محصولات بدون نسخه برای درمان شوره سر وجود دارد٬ اما درمان های طبیعی می توانند موثر واقع شوند.

 

1. روغن درخت چای را امتحان کنید

از لحاظ تاریخی، از روغن درخت چای برای درمان بیماری های مختلف مانند آکنه یا پسوریازیس استفاده می شده است. همچنین ثابت شده است که دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی قدرتمندی است که ممکن است به کاهش علائم شوره سر کمک کند.

 

شامپو ضد شوره مردانه کلییر مدل Lemon Extract

ویژگی های این محصول:

 • ضد شوره، کاهش دهنده چربی
 • حاوی عصاره لیمو

 

در واقع، طبق یک بررسی، روغن درخت چای در مبارزه با سویه خاص قارچ موثر است که می تواند هم باعث درماتیت سبورئیک شود و هم شوره سر ایجاد کند. مطالعه 4 هفته ای دیگر با درمان روزانه 126 نفر با شامپوی حاوی 5٪ روغن درخت چای، اثرات روغن درخت چای بر روی شوره سر را بررسی کرد. در پایان مطالعه، روغن درخت چای 41٪ شدت علائم را کاهش داد و چربی و خارش را بهبود بخشید.

توجه داشته باشید که روغن درخت چای می تواند باعث تحریک در افرادی شود که پوست حساس دارند. بهتر است قبل از استفاده مستقیم روی پوست، چند قطره به روغن حامل مانند روغن نارگیل اضافه کنید.

 

2. از روغن نارگیل استفاده کنید

از روغن نارگیل که به دلیل مزایای متعددش مشهور است، اغلب به عنوان درمانی طبیعی برای شوره سر نیز استفاده می شود. روغن نارگیل می تواند به بهبود آبرسانی پوست کمک کرده و از خشکی جلوگیری کند که باعث بدتر شدن شوره می شود. یک تحقیق کوچک روی 34 نفر نشان داد که روغن نارگیل به اندازه روغن های معدنی در بهبود آبرسانی پوست موثر است.

 

شامپو ضد شوره فولیکا مخصوص موهای چرب

ویژگی های این محصول:

 • کاهش دهنده چربی، براق کننده
 • حاوی عصاره گزنه
 • حاوی روغن درخت چای
 • حاوی سالسیلیک اسید
 • ضد شوره

 

تحقیقات دیگر نشان داده است که روغن نارگیل می تواند در درمان اگزما (یک بیماری پوستی که ممکن است به ایجاد شوره سر کمک کند.) کمک کند. در یک مطالعه اثرات روغن نارگیل و روغن های معدنی بر درماتیت آتوپیک، نوعی اگزما که با خارش و التهاب مشخص می شود، مقایسه شد.

مالیدن روغن نارگیل به پوست به مدت هشت هفته باعث کاهش علائم 68٪ در مقایسه با گروه روغن های معدنی فقط 38٪ شد. روغن نارگیل و ترکیبات آن نیز در برخی از آزمایشات نشان داد که دارای خواص ضد میکروبی است، اگرچه هنوز اثرات موجود روی سویه خاص قارچ که باعث ایجاد شوره می شود، بررسی نشده است.

 

3. آلوئه ورا را امتحان کنید

آلوئه ورا نوعی ساکولنت است که به طور مکرر به پمادهای پوستی، مواد آرایشی و لوسیون ها اضافه می شود. اعتقاد بر این است که آلوئه ورا هنگامی که روی پوست قرار می گیرد به درمان بیماری های پوستی مانند سوختگی، پسوریازیس و تبخال کمک می کند. همچنین ممکن است در درمان شوره سر مفید باشد.

 

شامپو ضد شوره ایروکس مدل اکتوپیروکس

ویژگی های این محصول:

 • ضد شوره، تقویت‌کننده
 • حاوی عصاره گزنه
 • حاوی عصاره بید کانادایی
 • حاوی ویتامین B5
 • حاوی ویتامین E

 

طبق یک بررسی، خواص ضد باکتری و ضد قارچ آلوئه ورا می تواند به محافظت در برابر شوره سر کمک کند. به طور مشابه، یک تحقیق نشان داد که آلوئه ورا در برابر چندین گونه قارچ موثر است و ممکن است به کنترل عفونت های قارچی که باعث ریزش مو از پوست سر می شوند٬ کمک کند.

مطالعات نشان داده است که آلوئه ورا می تواند التهاب را کاهش دهد، که ممکن است علائم را تسکین دهد. با وجود این نتایج امیدوار کننده، مطالعات بیشتری برای بررسی چگونگی تأثیر مستقیم آلوئه ورا بر روی شوره سر لازم است.

 

4- سطح استرس را به حداقل برسانید

اعتقاد بر این است که استرس بر بسیاری از جنبه های سلامتی و رفاه تأثیر می گذارد. این کار می تواند بر همه چیز از شرایط مزمن تا سلامت روان تأثیر بگذارد. گرچه استرس خود باعث شوره سر نمی شود، اما می تواند علائمی مانند خشکی و خارش را تشدید کند.

 

شامپو ضد شوره اویدرم مدل Ciclozinc

ویژگی های این محصول:

 • ضد شوره، ضد قارچ
 • حاوی اسید سالیسیلیک
 • حاوی روغن درخت چای
 • حاوی عصاره گزنه
 • حاوی عصاره مورد
 • حاوی عصاره آویشن
 • حاوی عصاره آلوئه ورا
 • حاوی عصاره کالاندولا

 

حفظ سطح بالای استرس در طولانی مدت می تواند فعالیت سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند. یک سیستم ایمنی ضعیف می تواند توانایی بدن شما را برای مقابله با برخی از عفونت های قارچی و بیماری های پوستی که باعث ایجاد شوره می شوند، کاهش دهد.

برای کنترل سطح استرس، برخی از تکنیک های کاهش استرس، مانند مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا رایحه درمانی را امتحان کنید.

 

5- سرکه سیب را به روتین زیبایی خود اضافه کنید

سرکه سیب با انواع فواید سلامتی مرتبط است. این موارد شامل بهبود حساسیت به انسولین و افزایش کاهش وزن است. سرکه سیب نیز اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای از بین بردن شوره سر استفاده می شود. اعتقاد بر این است که اسیدیته سرکه به تحریک ریختن سلول های مرده پوست در پوست سر کمک می کند.

همچنین گفته می شود سرکه سیب با تعادل PH پوست باعث کاهش رشد قارچ می شود و بنابراین با شوره سر مبارزه می کند. با این حال، هیچ مطالعه ای برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد و بسیاری از مزایای سرکه سیب برای شوره سر بر اساس شواهد حکایتی است. مطالعات نشان می دهد که سرکه سیب و ترکیبات آن می توانند از رشد انواع خاصی از قارچ جلوگیری کنند.

اگر می خواهید سرکه سیب را امتحان کنید، چند قاشق غذاخوری به شامپوی خود اضافه کنید یا آن را با روغن های اساسی دیگر ترکیب کنید و مستقیماً روی موها اسپری کنید.

 

شامپو ضد شوره لافارر مخصوص موهای چرب و کدر

ویژگی های این محصول:

 

6. آسپرین را امتحان کنید

سالیسیلیک اسید یکی از ترکیبات اصلی موجود در آسپرین است که مسئول خواص ضد التهابی آن است. سالیسیلیک اسید علاوه بر اینکه در آسپرین یافت می شود، در بسیاری از شامپوهای ضد شوره نیز یافت می شود. سالیسیلیک اسید با کمک به از بین بردن پوست پوسته پوسته شده و پوسته های شل کننده را از بین می برد تا بتوان آنها را از بین برد.

در یک مطالعه، 19 نفر مبتلا به شوره سر از دو شامپوی حاوی پیروتون اولامین همراه با سالیسیلیک اسید یا روی پیریتیون استفاده کردند. هر دو شامپو پس از چهار هفته توانستند شوره سر را کاهش دهند، اما شامپوی حاوی سالیسیلیک اسید در کاهش شدت پوسته پوسته شدن موثر بود.

مطالعه دیگر نشان داد که یک شامپو حاوی سالیسیلیک اسید به طور مشابه به عنوان داروی تجویز شده در درمان درماتیت سبوروئیک و شوره سر موثر است. برای یک درمان آسان شوره سر، سعی کنید دو قرص آسپرین را خرد کرده و قبل از شستن موها، پودر آن را به شامپوی خود اضافه کنید.

 

شامپو ضد شوره مو سریتا مدل Probiotic-dry

ویژگی های این محصول:

 • نرم‌کننده، ضد شوره، میزان سازی چربی مو و پوست سر، لطافت‌بخش، ضد خارش، ضد قارچ
 • مخصوص موهای خشک
 • فاقد پارابن

 

7. میزان مصرف امگا 3 را افزایش دهید

اسیدهای چرب امگا 3 نقش مهمی در بدن دارند. آنها نه تنها غشای سلولی سلول های شما را احاطه می کنند، بلکه در عملکرد قلب، سیستم ایمنی بدن و ریه ها نیز بسیار مهم هستند. اسیدهای چرب امگا 3 نیز برای سلامت پوست حیاتی هستند. آنها به مدیریت تولید چربی و آبرسانی کمک می کنند، باعث ترمیم زخم و جلوگیری از پیری زودرس می شوند.

کمبود اسیدهای چرب امگا 3 می تواند مجموعه ای از علائم، از جمله خشکی مو، خشکی پوست و حتی شوره سر را ایجاد کند. اسیدهای چرب امگا 3 همچنین می توانند التهاب را کاهش دهند، که ممکن است به کاهش تحریک و علائم شوره سر کمک کند.

ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، ماهی قزل آلا و ماهی خال مخالی منابع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. شما همچنین می توانید مکمل روغن ماهی مصرف کنید و یا مصرف سایر غذاهای غنی از امگا 3 مانند بذر کتان٬ دانه های چیا و گردو را افزایش دهید.

 

شامپو ضد شوره صحت

ویژگی های این محصول:

 • ضد شوره٬ کاهش دهنده چربی
 • حاوی روغن درخت چای
 • حاوی عصاره اکتروپیروکس

 

8. پروبیوتیک بیشتر بخورید

پروبیوتیک ها نوعی باکتری مفید هستند که برای سلامتی مفید هستند. بسیاری از مزایای بالقوه پروبیوتیک، از جمله محافظت در برابر آلرژی، کاهش سطح کلسترول و افزایش کاهش وزن وجود دارد. پروبیوتیک ها همچنین می توانند به تقویت عملکرد ایمنی بدن کمک کنند، که می تواند به بدن در مبارزه با عفونت های قارچی که باعث ایجاد شوره می شوند، کمک کند.

در حقیقت، یک مطالعه نشان داد که مصرف پروبیوتیک به مدت 56 روز به طور قابل توجهی شدت شوره سر را در 60 نفر کاهش داد. همچنین نشان داده شده است که پروبیوتیک ها به کاهش علائم بیماری های پوستی مانند اگزما و درماتیت، به ویژه در نوزادان و کودکان کمک می کنند. پروبیوتیک ها به صورت مکمل برای دوز سریع و راحت در دسترس هستند.

 

شامپو ضد شوره موهای چرب درمالیفت مدل ویتاکر

ویژگی های این محصول:

 • ضد شوره
 • حاوی سالسیلیک اسید
 • فاقد سولفات
 • فاقد نمک
 • فاقد پارابن

 

9. از جوش شیرین استفاده کنید

جوش شیرین که در همه آشپزخانه در سراسر جهان یافت می شود، دارویی سریع، راحت و در دسترس برای کمک به درمان شوره سر است. اعتقاد بر این است که به عنوان یک لایه بردار ملایم برای از بین بردن سلول های مرده پوست و کاهش پوسته پوسته شدن و خارش عمل می کند. جوش شیرین همچنین دارای خواص ضد قارچی است که می تواند در درمان شوره سر مفید باشد.

در یک مطالعه آزمایشگاهی، اثرات ضد قارچی جوش شیرین بر روی رایج ترین سویه های قارچ که باعث عفونت های پوستی می شوند، اندازه گیری شد. به طرز چشمگیری، جوش شیرین پس از هفت روز توانست به طور کامل از رشد قارچ در 79٪ نمونه ها جلوگیری کند.

مطالعه دیگری اثرات جوش شیرین را بر روی 31 فرد مبتلا به پسوریازیس بررسی کرد. درمان با حمام جوش شیرین به طور قابل توجهی باعث کاهش خارش و تحریک تنها پس از سه هفته شد. در دستورالعمل های درمانی برای سایر بیماری ها مانند درماتیت آتوپیک نیز توجه داشته باشید که حمام جوش شیرین می تواند به تسکین خارش کمک کند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه، سعی کنید جوش شیرین را مستقیماً روی موهای مرطوب بمالید و آن را در پوست سر خود ماساژ دهید. بگذارید یک یا دو دقیقه بماند، سپس مثل همیشه به شامپو زدن مو ادامه دهید.

 

شامپو ضد شوره چرب استم سل مدل Oily Dandruff

ویژگی های این محصول:

 • ضد شوره
 • حاوی سالسیلیک اسید
 • حاوی آزالیک اسید
 • حاوی زینک
 • فاقد سولفات
 • فاقد نمک
 • فاقد پارابن

 

حرف آخر

اگرچه شوره سر ممکن است مشکلی ناامیدکننده باشد، اما داروهای طبیعی زیادی در دسترس است که می تواند علائم را کاهش داده و موجب تسکین شود. دفعه بعدی که شوره ها را مشاهده کردید، چند مورد از این روش های درمانی طبیعی را امتحان کنید.

از این روش های درمانی به تنهایی استفاده کنید یا آنها را با محصولات بدون نسخه مانند شامپوهای ضد شوره ترکیب کنید تا اثربخشی درمان را به حداکثر برسانید.