5/5 - (38 امتیاز)

موهای سالم به عنوان راهی برای آبرسانی به پوست سر و محافظت از موها، مقدار مشخصی سبوم یا چربی تولید می کنند. میزان چربی تولید شده بسته به نوع مو، عادت های بهداشتی و سایر عوامل زندگی متفاوت است. برای رفع این مشکل اولین راه حل استفاده از شامپو برای موهای چرب است.

گاهی اوقات این چربی طبیعی می تواند روی موهای شما جمع شود، مخصوصاً در ریشه. این چربی به موهای شما ظاهری نرم و صاف می دهد که به نظر برخی افراد کثیف به نظر می رسد. اگر احساس می کنید موهایتان چربتر از حد معمول است، با دمبل همراه باشید. در این مقاله علل چربی مو و شامپوهایی که می توانند تولید چربی را کنترل کنند، بیان خواهد شد.

 

علل

چربی موجود در موهای شما بخشی از سیستم دفاعی بدن برای موهای حساس پوست سر است. این چربی با عرق و گرد و خاک مخلوط می شود، پوست سر و گاهی اوقات بالای سر شما را می پوشاند. این مسئله طبیعی است و در بیشتر موارد اجتناب ناپذیر است. رعایت بهداشت مو با شستن مرتب و خوب پوست سر با شامپو٬ باعث پاکسازی چربی و طراوت بخشی به موهای شما می شود.

 

شامپو حجم دهنده مناسب برای موهای چرب آدرا

ویژگی های این محصول:

 • حجم دهنده, کاهش دهنده چربی, براق کننده
 • حاوی عصاره فلفل

 

اما برخی از انواع موها مستعد تجمع چربی هستند. چربی می تواند در کمتر از یک بازه زمانی 24 ساعته به سطح قابل مشاهده برسد. گاهی اوقات ورزش شدید، استفاده بیش از حد از محصولات مراقبت از مو یا حتی بیرون رفتن از خانه در رطوبت یا گرمای بیش از حد می تواند باعث موهای چرب شود.

 

شستشوی زیاد

یکی از دلایل تا حدودی غیرمنتظره چربی مو، شستشوی زیاد است. درست است، ممکن است موهایتان را خیلی مرتب بشویید. هر بار که موهای خود را با شامپو می شوید، پوست سیگنال را برای تولید چربی بیشتر ارسال می کند. اگر موهایتان را خیلی مرتب می شوید، پوست سر شما این پیام را می گیرد که باید چربی بیشتری تولید کند. این کار می تواند باعث تجمع چربی در پوست سر شما شود.

 

شامپو لامینین برای موهای چرب

ویژگی های این محصول:

 • کاهش دهنده چربی، براق کننده
 • حاوی عصاره گزنه
 • حاوی عصاره پوست لیمو
 • حاوی عصاره نیشکر
 • حاوی عصاره گوار

 

نوع مو

موهای صاف در تجمع چربی مستعدتر هستند. دلیل این امر این است که ساقه مو هیچگونه بافت و موجی برای آن ایجاد نمی کند، بنابراین چربی به صورت مستقیم به سمت پایین ساقه مو می لغزد و روی سر شما جمع می شود. همچنین باعث می شود وقتی موها به طور مستقیم آویزان می شوند، چربی در موهای شما بیشتر دیده شود.

 

محصولات

دلیل دیگر موهای چرب، نوع محصولاتی است که استفاده می کنید. سبوم نوعی چربی است، به این معنی که شستن ساده آن با آب باعث از بین رفتن آن نمی شود. شستشوی موها فقط با آب بدون استفاده از شامپوها و استفاده از نرم کننده می تواند باعث تجمع چربی شود. اگرچه در هنگام خشک شدن مو نمی توان چربی را تشخیص داد، اما فقط چند ساعت بعد به سرعت دوباره چربی ظاهر می شود. به این دلیل که تنها برخی از مواد تشکیل دهنده موجود در بیشتر شامپوها می توانند چربی را که روی موهای شما جمع شده تجزیه کنند.

 

شامپو ضد شوره فولیکا برای موهای چرب

ویژگی های این محصول:

 • کاهش دهنده چربی، براق کننده
 • حاوی عصاره گزنه
 • حاوی روغن درخت چای
 • حاوی سالسیلیک اسید
 • ضد شوره

 

درمان های خانگی

می توانید با استفاده از روش های خانگی ساده در درمان موهای چرب کار کنید. مواد مختلفی وجود دارد که می تواند موهای شما را چرب به نظر برساند.

 

روغن های خاص

استفاده از برخی روغن های خاص و مفید برای مو می تواند معجزه کند تا تجمع چربی در پوست سر شما به حداقل برسد. اگرچه ممکن است استفاده از روغن برای کاهش چربی موها غیرقابل استفاده باشد، برخی از روغن های خاص باعث تجزیه سبوم و شفافیت منافذ پوست سر شما می شوند.

طبق تحقیقات روغن نعناع و روغن درخت چای موهای شما را عمیقا تمیز می کنند. یکی دو قطره از این روغن ها روی موهای خود بریزید، مراقب باشید که این روغن های رقیق نشده را مستقیماً روی پوست سر خود استفاده نکنید. همچنین می توانید این روغن ها را با سایر مواد مراقبتی مانند ماسک مو ترکیب کرده و استفاده کنید.

 

شامپو ضد ریزش و تقویت کننده برای موهای چرب استم سل

ویژگی های این محصول:

 

سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب بعنوان یک شستشوی گاه به گاه برای موهای چرب، نتایجی موفقیت آمیز داشته است. افرادی که از این روش استفاده کرده اند به مرور شاهد تغییر pH موها شده و چربی ها را در خود حل می کند.

اگر می خواهید این راه حل را امتحان کنید:

 • تا 10 قاشق چای خوری سرکه سیب را با حدود 3 لیتر آب گرم ترکیب کنید.
 • پس از شستن با شامپو و نرم کننده، موهای خود را چند دقیقه در این محلول قرار دهید.
 • بعد از اتمام کار، تمام سرکه موجود روی موهایتان را بشویید.

 

آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا سبوم اضافی را از بین می برد و همچنین می تواند باعث گردش خون در اطراف پوست سر شما شود. همچنین می توانید از چند قطره آلوئه ورا خالص به عنوان یک درمان استفاده کنید، یا موهای خود را با آلوئه ورا تمیز کنید.

 

شامپو ضد شوره لافارر برای موهای چرب و کدر

ویژگی های این محصول:

 

درمان سریع

موارد زیر می تواند به عنوان درمان سریع به کار رود:

 

شامپو برای موهای خشک

شامپو برای موهای خشک می تواند با جذب چربی٬ ریشه های موها را مات و خشک کند. به خاطر داشته باشید که استفاده زیاد از شامپو برای موهای خشک در بین شستشوی موها در حمام می تواند منجر به تحریک پوست سر شما شود.

 

نشاسته ذرت یا پودر بچه

نشاسته ذرت و پودر بچه نیز مانند شامپوی خشک است. استفاده از مقدار کافی نشاسته ذرت یا پودر بچه روی موهایتان کمی دشوار است. هر دوی این مواد می توانند به سرعت پوست سر شما را خشک کنند، بنابراین کافی است از یک قسمت کوچک تاج سر خود به عنوان راهی برای کمتر آشکار شدن موهای چرب استفاده کنید.

 

شامپو ضد ریزش و تقویت برای موهای چرب درمالیفت

ویژگی های این محصول:

 • تقویت‌کننده٬ ضد ریزش
 • تقویت کننده رشد فولیکول های ضعیف موهای سر
 • کمک به رفع ریزش موی سر با علل مختلف
 • فاقد سولفات
 • فاقد نمک
 • فاقد پارابن

 

ورق های جاذب چربی

از ورق های جاذب چربی برای جذب چربی اضافی از پوست صورت استفاده می شود. می توانید از آنها برای جذب سریع چربی موهای خود استفاده کنید. بر روی ریشه مو و پوست سر خود تمرکز کنید تا مقداری از چربی آن کاهش یابد.

 

نکات مربوط به سبک زندگی

گاهی اوقات به سادگی تغییر عادت های نظافتی می تواند میزان چربی موهای شما را کاهش دهد. در ادامه چند نکته در مورد سبک زندگی آورده شده است که ممکن است به سطح چربی در موهای شما کمک کند.

 

از شامپوی کودک استفاده کنید

اگر امکان استفاده از یک شامپوی مخصوص با هدف کاهش چربی ندارید، سعی کنید از یک شامپوی ملایم مخصوص پوست سرهای حساس نوزادان و کودکان نوپا استفاده کنید. مواد تشکیل دهنده این محصولات٬ بدون تحریک پوست سر برای تولید سبوم اضافی، چربی را روی سر حل می کنند.

 

شامپو مو چرب زی موی

ویژگی های این محصول:

 

موهای خود را بیشتر (یا کمتر) بشویید

برای فهمیدن این مورد کمی آزمایش و خطا لازم است، اما اگر متوجه شدید که موهای شما در اثر چربی اضافی سنگین می شود، احتمال این وجود دارد که مجبور باشید روتین زیبایی خود را تغییر دهید. اگر عادت دارید هر روز موهای خود را بشویید، یک یا دو روز از این کار دست بکشید تا ببینید آیا این امر تفاوتی ایجاد می کند.

اگر فقط دو یا سه بار در هفته موهای خود را می شوید، یا صبر می کنید تا بعد از یک تمرین ورزشی سنگین یا یک روز شرجی موهای خود را بشویید، سعی کنید روتین شستشو را بیشتر کنید.

 

از شانه زدن بین شستشوها صرف نظر کنید

هر زمان که موهای خود را شانه می زنید، سبوم و عرق را از پوست سر خود به پایین به کوتیکول مو می کشید. هنگامی که روغن را در سراسر موهای خود پخش می کنید، پوست سر شما بیشتر چربی تولید می کند.

 

از اتوی مو استفاده نکنید

مشابه شانه زدن، صاف کردن مو باعث حرکت چربی در کل کوتیکول مو می شود.صاف کننده های مو و سایر ابزارهای گرم کننده مو نیز گرما را نزدیک ریشه موها حرکت داده و می تواند غدد عرق را تحریک کند.

 

روکش بالش خود را عوض کنید

به یاد داشته باشید که غالباً روکش بالش های خود را بشویید. هفته ای یک بار یک روتین خوب است. در غیر این صورت، هر زمان که به رختخواب می روید، روی چربی و عرق موهای خود از روز گذشته خوابیده اید.

 

حرف آخر

بعضی از انواع موها بیشتر از سایرین در معرض تجمع چربی هستند. اما بسیاری از داروهای خانگی، محصولات مراقبت از مو و روتین های معمول زیبایی وجود دارد که می توانید برای کاهش چربی موهای خود انجام دهید. احتمال این وجود دارد، حتی اگر احساس کنید همه چیز را امتحان کرده اید، یک یا دو ترفند وجود داشته باشد که از آن اطلاع ندارید.

به یاد داشته باشید، چربی فقط بخشی از راه محافظت بدن از پوست سر است. اگر شما نگران میزان تعریق خود هستید یا اگر پوست سر شما اغلب تحریک می شود، برای مشاوره تخصصی با یک متخصص پوست صحبت کنید.