امتیازدهی

زعفران با دست از گل زعفران برداشت می شود و اصطلاح “زعفران” به کلاله این گل اطلاق می شود. منشا آن یونان بوده و در آنجا به دلیل خواص دارویی مورد طرفدار بسیاری قرار داشت. این گیاه شگفت انگیز برای تقویت میل جنسی، تقویت روحیه و بهبود حافظه، کاربرد دارد. دمبل در این تاپیک به فواید زعفران٬ معرفی بهترین زعفران ایران و خلاصه همه چیز درباره زعفران می پردازد.

 

1- آنتی اکسیدان قوی

زعفران شامل انواع قابل توجهی از ترکیبات گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. مولکول هایی که از سلول های شما در برابر رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.

آنتی اکسیدان های قابل توجه این گل شامل کروسین، کروستین، سافرانال و کامفرول است. کروسین و کروستین رنگدانه های کاروتنوئید هستند و مسئول رنگ قرمز زعفران هستند. هر دو ترکیب خاصیت ضد افسردگی داشته باشند، از سلول های مغز در برابر آسیب های پیش رونده محافظت می کنند، التهاب را بهبود می بخشند، اشتها را کاهش می دهند و به کاهش وزن کمک می کنند.

سافرانال طعم و رایحه مشخصی به آن می بخشد. تحقیقات نشان می دهد که این ماده به بهبود خلق و خو، حافظه و توانایی یادگیری شما کمک کند و همچنین از سلول های مغز شما در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند.

در آخر نیز، كامپفرول در گلبرگ های گل آن یافت می شود. این ترکیب با فوایدی مانند کاهش التهاب، خاصیت ضد سرطانی و فعالیت ضد افسردگی مرتبط است.

 

زعفران درجه یک مصطفوی

ویژگی های این محصول:

 • 4 گرم
 • زعفران سرگل
 • زعفران رشته ای درجه یک

 

زعفران کارتی گلیران

ویژگی های این محصول:

 • 4.61 گرم
 • وزن بسته بندی 16 گرم
 • زعفران سرگل

 

2- کاهش علائم افسردگی

لقب زعفران “ادویه خورشید” است. به این دلیل است که می تواند به تغییر روحیه شما کمک کند. دانشمندان در یک بررسی پی بردند، مکمل های آن به طور قابل توجهی موثرتر از داروهای درمان علائم افسردگی خفیف تا متوسط است.

مطالعات دیگر نشان داد که مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران به همان اندازه فلوکستین، ایمی پرامین و سیتالوپرام -درمان های متداول افسردگی- موثر است. بعلاوه، افراد کمتری در مقایسه با سایر روش های درمانی عوارض جانبی ناشی از آن را تجربه کردند.

علاوه بر این، هر دو قسمت شامل گلبرگ و کلاله در برابر افسردگی خفیف تا متوسط موثر هستند.

 

زعفران سحرخیز

ویژگی های این محصول:

 • 4.608 گرم
 • وزن بسته بندی 5.5 گرم
 • زعفران سرگل

 

3- دارای خواص مبارزه با سرطان است

زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است که به خنثی سازی رادیکال های آزاد مضر کمک می کند. آسیب رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن، مانند سرطان در ارتباط است. در آزمایشات نشان داده شده است که زعفران و ترکیبات آن سلول های سرطانی روده بزرگ را به طور انتخابی از بین می برد یا رشد آنها را سرکوب می کند، در حالی که سلولهای طبیعی را بدون آسیب می گذارد.

این اثر همچنین بر روی پوست، مغز استخوان، پروستات، ریه، پستان، دهانه رحم و چندین سلول سرطانی دیگر نیز اعمال می شود. علاوه بر این، آزمایشات نشان داده است که کروسین (آنتی اکسیدان اصلی موجود در آن) سلول های سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس تر می کند.

 

زعفران سرگل درجه یک نوین

ویژگی های این محصول:

 • 4.608 گرم
 • وزن بسته بندی 64 گرم
 • زعفران سرگل

 

4- علائم PMS را کاهش می دهد

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) اصطلاحی است که علائم جسمی، عاطفی و روانی را قبل از شروع دوره قاعدگی توصیف می کند. مطالعات نشان می دهد که زعفران ممکن است به درمان علائم PMS کمک کند. در زنان 20 تا 45 سال، مصرف روزانه 30 میلی گرم از آن نسبت به دارو در درمان علائم PMS مانند تحریک پذیری، سردرد، هوس و درد موثرتر بود.

مطالعات دیگری نشان داد که بوی ساده زعفران به مدت 20 دقیقه به کاهش علائم PMS مانند اضطراب و کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول کمک می کند.

 

زعفران سرگل درجه یک زعیم

ویژگی های این محصول:

 • 4.608 گرم
 • وزن بسته بندی 10 گرم
 • زعفران سرگل

 

5- به عنوان یک داروی تبدیلی عمل می کند.

قرص های قارچی خوراکی یا مکمل هایی هستند که به تقویت میل جنسی شما کمک می کنند. مطالعات نشان داده است كه این گل می تواند خواص تمرين آوری داشته باشد – خصوصاً در افرادي كه از داروهای ضد افسردگي استفاده مي كنند.

به عنوان مثال، مصرف روزانه 30 میلی گرم آن طی چهار هفته به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ را نسبت به داروهای نعوظ مربوط به ضد افسردگی بهبود می بخشد. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل و مطالعات نشان می دهد که مصرف زعفران به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ، میل جنسی و رضایت کلی را بهبود می بخشد اما ویژگی های اسپرم را بهبود نمی بخشد.

در زنان با میل جنسی کم به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی، 30 میلی گرم زعفران روزانه طی چهار هفته باعث کاهش درد مربوط به رابطه جنسی و افزایش میل جنسی می شود.

 

اسپری زعفران مصطفوی

ویژگی های این محصول:

 • 110 میلی لیتر
 • ابعاد 25 × 15 × 5 سانتی‌متر

 

6. باعث کاهش اشتها و کاهش وزن می شود.

میان وعده یک عادت رایج است که ممکن است شما را در معرض خطر افزایش وزن ناخواسته قرار دهد. طبق تحقیقات، زعفران می تواند با مهار اشتها از مصرف میان وعده جلوگیری کند.

در یک مطالعه هشت هفته ای، زنانی که از مکمل های زعفران استفاده می کردند به طور قابل توجهی احساس سیری بیشتری داشته اند، و میان وعده کمتری مصرف می کردند و وزن آنها به طور قابل توجهی بیشتر از دیگر زنان گروه کاهش می یابد.

در یک مطالعه هشت هفته ای دیگر، مصرف مکمل عصاره زعفران به طور قابل توجهی به کاهش اشتها، شاخص توده بدن (BMI)، دور کمر و توده چربی کل کمک کرد. با این حال، دانشمندان اطمینان ندارند که چگونه زعفران اشتها را مهار می کند و به کاهش وزن کمک می کند. یک نظریه این است که زعفران روحیه را بالا می برد، که به نوبه خود میل شما به میان وعده را کاهش می دهد.

 

7- افزودن آسان به رژیم غذایی

در دوزهای کم، زعفران طعم و عطر لطیف دارد و به خوبی با غذاهای خوش طعم، مانند پائلا، ریزوتوها و سایر غذاهای برنجی خوش طعم می شود. بهترین راه برای ترسیم طعم بی نظیر آن، خیساندن آن ها در آب داغ (نه جوش) است.

به راحتی در بازار در دسترس است و می توان آن را به صورت دست نخورده خریداری کرد. اگرچه گرانترین ادویه در جهان است، اما مقدار کمی از آن کمک زیادی می کند و شما در دستور پخت های خود معمولاً به چیزی بیشتر از مقدار کم نیاز نخواهید داشت. در واقع، استفاده بیش از حد از زعفران می تواند طعم دارویی غنی کننده ای به دستور پخت های شما بدهد.

 

اسپری زعفران تسنیم

ویژگی های این محصول:

 • 110 میلی لیتر
 • تهیه شده از زعفران خالص و آب مقطر

 

خطرات، احتیاط ها و مقدار مصرف

زعفران به طور کلی بی خطر و بدون عوارض جانبی است. به نظر نمی رسد در مقادیر استاندارد پخت و پز،

اثرات سوئی در انسان ایجاد کند. به عنوان یک مکمل غذایی، افراد با خیال راحت می توانند روزانه 1.5 گرم

زعفران مصرف کنند. با این حال، تحقیقات نشان داده است که فقط 30 میلی گرم از آن در روز برای استفاده

از فواید آن کافی است.

از طرف دیگر، دوزهای بالای 5 گرم یا بیشتر می تواند اثرات سمی داشته باشد. زنان باردار باید از دوزهای

بالا خودداری کنند، زیرا ممکن است باعث سقط شود.

مانند هر مکمل دیگری، قبل از مصرف به صورت مکمل با پزشک خود صحبت کنید. مسئله دیگر در مورد آن

-به ویژه پودر آن- این است که ممکن است با مواد دیگری مانند چغندر، الیاف ابریشم رنگ قرمز، زردچوبه و

فلفل قرمز تقلبی شود. تقلب هزینه تولیدکنندگان را کاهش می دهد، زیرا برداشت زعفران واقعی گران

است.

بنابراین، مهم است که یک مارک معتبر خریداری کنید تا اطمینان حاصل کنید که یک محصول معتبر دریافت

می کنید. اگر قیمت محصول خیلی ارزان بود بهترین کار عدم مصرف آن است.

 

حرف آخر

زعفران ادویه ای قدرتمند است که سرشار از آنتی اکسیدان است. این دارو با فواید بسیاری، مانند بهبود

خلق و خو، میل جنسی و عملکرد جنسی، همچنین کاهش علائم PMS و کاهش وزن همراه است. از همه

بهتر، به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است و افزودن آن به رژیم غذایی آسان است. سعی کنید زعفران

را در غذاهای مورد علاقه خود بگنجانید تا از فواید آن برای سلامتی استفاده کنید.