امتیازدهی

اگر در طول دوره قاعدگی از تامپون استفاده می کنید (مهم است که بدانید چگونه از آن با خیال راحت استفاده کنید). این اطلاعات مهم را از سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در نظر بگیرید و لطفاً این اطلاعات را با سایر افرادی که ممکن است از این محصولات استفاده کنند به اشتراک بگذارید. دمبل امروز به بررسی مزایا و معایب تامپون ها می پردازد.

 

تامپون چیست و چگونه از آن استفاده می شود؟

تامپون یکی از روش های جذب جریان قاعدگی در دوران قاعدگی است.  این محصولات طوری طراحی شده اند که با استفاده از اپلیکاتور یا بدون آن در واژن قرار می گیرند. شاید تعجب کنید که FDA آن ها را به عنوان دستگاه های پزشکی تنظیم می کند. آن ها باید فقط یک بار استفاده شوند و سپس دور ریخته شوند. هیچ تامپونی نباید بیش از یک بار استفاده شود.

 

پیشنهاد می شود مطلب مربوط به کاپ قاعدگی را نیز مطالعه فرمایید.

 

تامپون از چه چیزی ساخته می شود؟

تامپون از پنبه، ریون یا ترکیبی از این دو ساخته شده اند. الیاف جاذب به کار رفته در آن که امروزه به فروش می رسند با یک فرآیند سفید کننده و فاقد کلر ساخته می شوند، همچنین از داشتن مقادیر خطرناک دیوکسین برای محصولات جلوگیری می کنند (نوعی آلاینده که در محیط یافت می شود).

 

تامپون وریانا مدل normal

ویژگی های این محصول:

 • قطر زیاد (ضخیم)
 • ضد حساسیت
 • عدم استفاده از کلر در سفید کردن پنبه

 

FDA چگونه ایمنی تامپون ها را ارزیابی می کند؟

قبل از فروش قانونی آن در ایالات متحده، باید از طریق FDA بررسی شده تا مطمئن شوند که آیا به اندازه تامپون هایی که از نظر قانونی در بازار عرضه می شوند ایمن و موثر هستند یا خیر.

به عنوان بخشی از بررسی FDA، تولیدکنندگان داده هایی از جمله نتایج آزمایش را برای ارزیابی ایمنی مواد مورد استفاده برای ساخت آن و اپلیکاتور (در صورت وجود) ارسال می کنند. جذب، قدرت و یکپارچگی آن و اینکه آیا رشد برخی از باکتری های مضر را افزایش می دهد یا سطح باکتری های طبیعی را در واژن تغییر می دهد یا خیر.

 

تامپون ویریانا مدل Super plus

ویژگی های این محصول:

 • قطر کم (نازک)
 • ضد حساسیت
 • سایز متوسط

 

آیا تامپون های قابل استفاده مجدد بی خطر هستند؟

تامپون های قابل استفاده مجدد ممکن است خطرات اضافی عفونت مانند قارچ و عفونت های باکتریایی را به همراه داشته باشند. اگرچه ممکن است در مورد اشکال قابل استفاده مجدد شنیده باشید، FDA این محصولات را تایید نکرده است. تامپون های تمیز که توسط FDA تایید شده هستند فقط برای استفاده یکبار مصرف طراحی شده اند.

 

تامپون كرولی مدل E109

ویژگی های این محصول:

 • قطر کم (نازک)
 • ضد حساسیت
 • سایز متوسط

 

مزایای استفاده از تامپون

راحتی

بیشتر زنان عقیده دارند که استفاده از آن راحت تر از نوار بهداشتی است. استفاده از آن به زنان این امکان را می دهد که بدون نگرانی تحرک بیشتری داشته باشند.

 

بهداشت بهتر

بیشتر خانم ها احساس می کنند که استفاده از آن باعث احساس تمیزی و راحتی در آنها می شود. تامپون باعث می شود شما آگاهی و حس کمتری در مورد جریان خون داشته باشید. همچنین پدها بعد از گذشت زمان کثیف می شوند و اگر به مدت طولانی استفاده شوند، بوی بد می گیرند.

 

امکان شنا در استخر

بر خلاف پد، تامپون به شما امکان شنا در طول دوره قاعدگی را می دهد. همچنین راحتی بیشتری نسبت به پدها دارند، بنابراین می توانید ورزش کنید و سایر اشکال فعالیت بدنی را داشته باشید.

 

تامپون کوتکس مدل SUPER بسته 16 عددی

ویژگی های این محصول:

 • قطر متوسط (نیمه ضخیم)
 • جنس لایه رویی: پنبه
 • سایز بزرگ

 

بدون دید

پدها گاهی از روی شلوار مشخص می شوند، که بسیار خجالت آور است. با استفاده از آن، دیگر لازم نیست در مورد آن خطوط دلهره داشته باشید.

 

بوی کمتر

اگر پد خود را بعد از گذشت چند ساعت تعویض نکنید، بوی بد می دهد. هنگام استفاده از آن، به شرطی که به موقع آن را تعویض کنید، می توانید از بو جلوگیری کنید.

 

داشتن لباس زیر

هنگام استفاده از پد، برای جلوگیری از نشت احتمالی، نمی توانید هر نوع لباس زیری را که دارید٬ بپوشید اما این کار با تامپون ممکن است.

 

جمع و جور

دستمال ها و پدهای بهداشتی فضای بیشتری نسبت به تامپون ها در کیف شما اشغال می کنند. نگه داشتن آن راحت است٬ زیرا می تواند در هر جیب یا کیف قرار گیرد. همچنین دور ریختن آن ها نسبت به پدها بسیار راحت تر است.

 

تامپون تامپکس مدل Pearl compak

ویژگی های این محصول:

 • قطر متوسط (نیمه ضخیم)
 • دارای اپلیکاتور پلاستیکی
 • سایز متوسط

 

معایب استفاده از تامپون

خطر بالاتر سندرم شوک سمی (TSS)

استفاده از تامپون ممکن است خطر TSS را افزایش دهد. TSS هنگامی ایجاد می شود که باکتریهای استرپتیت در واژن ایجاد شده و به جریان خون جذب شوند. علائم TSS شامل تب، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سرگیجه، کم آبی بدن، درد عضلانی و غیره است. در برخی موارد نادر، TSS نیز در صورت عدم تشخیص در زمان مناسب می تواند کشنده باشد. با این حال، لازم به ذکر است که استفاده از آن باعث ایجاد TSS نمی شود.

 

دشواری استفاده

بعضی از خانم ها از آن اجتناب می کنند و پد را ترجیح می دهند زیرا استفاده از آن نسبت به پد دشوارتر است. زنان در استفاده از آن تردید دارند زیرا لازم است داخل بدن قرار گیرد. قابل درک است که می توانند برای برخی ترسناک باشند.

 

تامپون تامپکس مدل Super Compak

ویژگی های این محصول:

 • قطر متوسط (نیمه ضخیم)
 • دارای اپلیکاتور پلاستیکی
 • سایز متوسط
 • ضد حساسیت

 

سازگار با محیط زیست نیست

پلی پروپیلن، ماده پوششی غالب در تامپون، زیست تخریب پذیر نیست. برخی مطالعات نشان می دهد که از مواد شیمیایی مانند آفت کش ها و کلر برای سفید کردن پنبه مورد استفاده در تامپون استفاده می شود. از دیوکسین ها در زمان تولید تامپون به مقدار کم نیز استفاده می شود و اگرچه مقدار دیوکسین موجود در تامپون برای ایجاد خطر بر روی سلامتی زیاد نیست، اما اعتقاد بر این است که می تواند باعث التهاب شود.

 

مشخص نبودن زمان تعویض

از آنجا که در هنگام استفاده٬ تامپون قابل مشاهده نیست، تشخیص اینکه آیا لازم است آن را تغییر دهید یا خیر دشوار است. اگر متوجه نشدید که تامپون شما بیش از حد خیس شده است، ممکن است لکه ایجاد کند.

 

ماندن باقیمانده

این مورد بسیار نادر است، اما تامپون ها می توانند پس مانده ای در واژن شما ایجاد کنند و در نتیجه باعث عفونت باکتریایی و التهاب شوند. با بیرون آوردن آن، مقداری فیبر می ریزد که بعداً می تواند منجر به عفونت شود.