5/5 - (177 امتیاز)

آیا در خانه از بخاری های خانگی استفاده می کنید؟ اگر چنین است، شاید بخواهید در این تصمیم تجدید نظر کنید. بخاری های خانگی از چند طریق مختلف می توانند آسیب رسان باشند. برجسته ترین آنها می توانند شرایط خطرناکی در خانه شما ایجاد کنند که می تواند دیر یا زود بر سلامتی شما تأثیر بگذارد. اینها خطراتی نیست که کسی مایل به تجربه ی آن باشد. اگر این موضوع به اندازه کافی نگران کننده نبود، بخاری های خانگی به آتش سوزی هایی که از خانه شروع می شود مرتبط هستند، به خصوص اگر این بخاری قدیمی باشد، بنابراین هنگام خرید کردن، موارد بسیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

علاوه بر همه اینها، استفاده از بخاری های داخلی برای نگه داشتن خانه در دمای مناسب می تواند به کیف پول شما نیز ضربه وارد کند. از آنجا که بودجه بسیاری از خانوارها از قبل فشرده شده است، مجبور به پرداخت هزینه زیاد برای گرم کردن خانه خود نیز می تواند یک قدم بزرگ باشد. اما شاید این چیزی نباشد که شما مجبورید تحمل کنید. در ادامه دمبل، در مورد اشکالات مرتبط با محبوب ترین گزینه های گرمایش در خانه و همچنین نکاتی در مورد چگونگی جلوگیری استفاده از واحدهای گرمایش نامتبوع داخلی می پردازد. دمبل برخی از انواع بخاری های خانگی را مورد بررسی قرار داده است که باید قبل از استفاده بیشتر با آنها آشنا شوید.

 

بخاری های که سوخت مصرف میکنند

بخاری های سوخت سوز در میان افرادی که نیاز به گرم کردن فضاهای بزرگ دارند بسیار محبوب هستند. آنها در انجام این کار تبحر دارند و در کار بسیار بهتر از اکثریت قریب به اتفاق سایر بخاری های ذکر شده در این مقاله هستند. با این حال، این بدان معنا نیست که این گزینه در خانه شما مشکلی ندارد. البته چون بخاری برای کارکرد خود از سوخت استفاده می کند.

به این معنی است که مجبور به پرداخت هزینه برای سوخت آن خواهید شد که این امر به هزینه استفاده از بخاری می افزاید و اگر بودجه محدودی برای ادامه کار داشته باشید ایده آل نیست. مشکل عمده دیگر استفاده از بخاری های سوخت سوز در خانه این است که آن ها مونوکسیدکربن منتشر می کنند. این یک گاز بالقوه کشنده است. اگر این گاز جذب و در یک فضای بسته انباشته شود، می تواند برای شما مشکل ایجاد کند. اگر شما در نظر بگیرید که در اثر استنشاق مونوکسیدکربن چه میزان آسیب می تواند به سلامتی شما وارد شود. گزینه های دیگری که تهدید کمتری دارند را نیز در نظر می گیرید.

 

بخاری هیزمی

ویژگی های این محصول:

 • وزن 5 کیلوگرم
 • رده ی انرژی A
 • ترموکوپل ندارد
 • دارای خفه کن
 • نیاز به دودکش دارد
 • بیلچه و انبر هدیه
 • امکان تنظیم میزان شعله دارد
 • حداکثر ظرفیت گرمادهی 4000 کیلو کالری

 

بخاری های تابشی

بخاری های تابشی با بسیاری از مشکلاتی که بسیاری از مردم با انواع دیگر بخاری های داخلی تجربه می کنند، مقابله می کنند. برای اثرگذاری به روش اکثر بخاری های داخلی نیازی به عایق بندی اتاق نیست. آنها تابش می کنند و پوست شما را مستقیماً گرم می کنند. با این حال، گرم شدن آنها ممکن است طولانی شود و اگر برای گرم شدن فضا به یک انفجار سریع گرما نیاز دارید، نمی توانید آن را از یک بخاری تابشی در خانه خود دریافت کنید.

مشکل دیگر این است که سیستم بخاری در واقع بسیار داغ خواهد شد و اگر آن را لمس کنید، یا در نزدیکی کودک یا حیوان قرار دهید، یک خطر جدی برای ایمنی ایجاد می کند. یک احتمال کاملاً جدی وجود دارد که کسی بخاطر بخاری های تابشی صدمه ببیند. این خطری است که اگر نزدیک این بخاری ها باشید کاهش آن دشوار است، بنابراین قطعاً این محصولات برای خانواده هایی که بچه های کوچک دارند خطر زیادی دارند. متأسفانه این امر بخش عمده ای از بازار را منتفی می کند.

 

بخاری برقی کرستون مدل Shima1700R

ویژگی های این محصول:

 • صفحه تابشی استیل
 • سه المنت سرامیکی
 • دارای دو دسته فلزی برای حمل آسان
 • کلید قطع خودکار برق هنگام خروج از تعادل
 • کنترل مجزای المنت‌ ها برای مدیریت دما و مصرف برق

 

بخاری های همرفتی

بخاری های همرفت دارای امتیازات مثبت زیادی هستند. مردم تمایل دارند که یک اتاق را به روشی یکنواخت گرم کنند. این یکی از مشکلات ناشی از انواع دیگر بخاری ها را برطرف می کند. با این حال، برای شروع، کار مدتی طول می کشد، بنابراین از این طریق با مشکلات مشابه بخاری های تابشی روبرو می شوند. بنابراین، آنها کاملاً ایده آل نیستند، زیرا فرایند گرم کردن محیط کمی طولانی و زمانبر است، بنابراین قبل از خرید به این مطلب توجه داشته باشید.

اگر با آلرژی به گرد و غبار مشکلی داشته باشید، می توانند تأثیر مستقیم و منفی بر سلامتی شما داشته باشند. آنها هنگام کار هوا را در اطراف اتاق حرکت می دهند. و این بدان معنی است که گرد و غبار جمع شده و به دور هوا حرکت می کند. این سطح از آشفتگی مسئله ای است که مقابله با آن برای افراد مبتلا به آلرژی گرد و غبار بسیار دشوار است. بنابراین، اگر فکر می کنید این ممکن است برای شما مشکلی ایجاد کند، قطعاً باید از بخاری های همرفتی در خانه خود دور باشید. ممکن است مشکل بزرگی به نظر نرسد، اما برای بسیاری از افراد وجود دارد.

 

فن هیتر پارس خزر مدل SH2000M

ویژگی های این محصول:

 • قابل استفاده زمین و روی میز
 • چرخش دستی به طرفین
 • پیچ تنظیم سرعت فن
 • قابلیت کارکرد در حالت فن و باد گرم و داغ

 

 

فن هیتر پارس خزر مدل FH2000P

ویژگی های این محصول:

 • رومیزی
 • مجهز به فن
 • سیم برق 80 سانتی متری
 • دارای خروجی باد گرم و سرد
 • دارای کلید تنظیم درجه حرارت محیط (ترموستات) به منظور مصرف بهینه انرژی

 

بخاری های نفتی

اگر فضای نسبتاً کمی در خانه خود دارید، ممکن است فکر کنید که بهترین راه برای گرم کردن آن استفاده از بخاری نفتی است اما ابتدا باید از خود بپرسید که بخاری نفتی برای خانه شما بی خطر است؟ در فضاهای غیر عایق نیز موثر است؟ که مورد دیگری است که باید در نظر بگیرید. از آنجا که این بخاری های نفتی پر ازنفت هستند، همیشه خطر ریختن نفت آنها وجود دارد و این می تواند برای هر کسی که در محدوده ی این وسیله است خطرناک باشد. این یکی از معدود خطرات بخاری های نفتی خانگی است که اگر این نوع بخاری را در خانه خود در نظر دارید باید از آن آگاه باشید.

مونوکسیدکربن خطر دیگری است که اگر بخواهید یکی از این موارد را در خانه خود قرار دهید تا گرم شود قطعاً باید از آن آگاه باشید. این ماده می تواند مونوکسیدکربن آزاد کند و بررسی ها نشان داده است که در گذشته مشکلات جدی بهداشتی مربوط به این مسئله را برای برخی از دارندگان ایجاد کرده است. البته، اگر دستگاه شما استانداردهای لازم را داشته باشد و به شکل نرمال کار کند  نباید این اتفاق بیفتد، اما این بدان معنی نیست که هرگز اتفاق نمی افتد.

 

بخاری نفتی سولان مدل 2500

ویژگی های این محصول:

 • وزن 9 کیلوگرم
 • رده ی انرژی B
 • ترموکوپل ندارد
 • پوشش 12-24 متر مربع
 • نیاز به دودکش ندارد
 • ظرفیت مخزن سوخت 6 لیتر
 • امکان تنظیم میزان شعله دارد
 • مصرف سوخت 300 میلی لیتر در ساعت

 

بخاری بخار

بخاری بخار مدت هاست که کنار گذاشته شده اند، اما برخی هنوز هم از آنها برای گرم کردن خانه های خود استفاده می کنند. علی رغم اینکه بسیاری از مردم آنها را به عنوان یک راه حل قدیمی از دوران گذشته می بینند بخاری های بخار قدیمی بسیاری وجود دارند که مدت ها پیش ساخته شده اند و هنوز مورد استفاده قرار می گیرند، حتی چند مدل جدید هنوز ساخته می شوند. آنها نسبتاً قابل اعتماد هستند، اما این تنها در صورتی است که وقت بگذارید و برای نگهداری صحیح آنها هزینه کنید.

علاوه بر این، برخی از مشکلات معمول وجود دارد که صاحبان بخاری بخار ممکن است با آنها دست و پنجه نرم کنند. برای شروع، آنها برای همه جا کارآمد نیستند. و یکی از عواقب آن این است که ممکن است برای راه اندازی در خانه هزینه بالایی داشته باشد. آیا واقعاً می خواهید هزینه بیشتری برای کار با یک سیستم گرمایش خرج کنید؟ همچنین وقتی روشن هستند می توانند بسیار پر سر و صدا باشند که در بعضی مواقع بسیار آزار دهنده می شود.

 

مراقب بخاری های گازی باشید

گرمایش مرکزی که با گاز کار می کند در خارج از کشور بسیار است. یا حداقل این طور بود، تا زمانی که افراد شروع به توجه به این واقعیت کردند که ممکن است به شدت به سلامتی ایشان آسیب برسانند و باعث آسیب دائمی به ریه های کودکان شوند. مشخص شد كه كودكانی كه در خانه هایی كه از بخاری LPG استفاده می كنند، شیوع آسم بسیار بیشتری دارند و از علائمی مانند سرفه، عطسه، خس خس سینه و آسیب ریه رنج می برند. مونوکسیدکربن که توسط این بخاری ها تولید می شود، به ویژه کودکان خردسال و سالخوردگان را تحت تأثیر قرار می دهد.

بخاری های گاز LPG در اینجا مفهوم جدیدی است، اما شناخته شده است که گازهای مضر و مواد شیمیایی را در جو آزاد می کند. چندین بخاری گازی، به ویژه بخاری های قابل حمل، بخاری های گازی “بدون دود” هستند، به این معنی که آنها دودکش یا منافذی برای آزاد کردن گازهای رها شده ی LPG سوخته برای تولید گرما ندارند. بخاری های گازی همچنین اگر در اتاقی که توسط بخاری LPG گرم می شود نشسته باشید، مونوکسید کربن کشنده را آزاد می کند که شما بدون متوجه شدن به مرور و به آرامی آن را تنفس می کنید.

یک آژانس دولتی استرالیا دریافت که وقتی از بخاری های گازی بدون دودکش استفاده می شود، میزان دی اکسید نیتروژن و مونوکسید کربن در خانه را در مقایسه با هوای خارج بالا می برد. بخارات دی اکسید نیتروژن با حملات بدتر و مکرر آسم، التهاب ریه و خطر بالاتر عفونت ریه مرتبط است. LPG استرالیا و انجمن LPG انگلیس پیشنهاد می کنند در صورت تشخیص هر نوع مشکل تنفسی برای ساکنین، از بخاری های دارای دودکش (با منافذ برای خروج مواد جانبی گاز سوزان) استفاده شود.

اگر حساسیت یا آسم ندارید

یک بخاری معمولی برای یک یا دو ماه از سال که خیلی سرد می شود خوب است. هرچند یک کلمه به عاقلان: هرگز بخاری را زیر لحاف خود قرار ندهید و آن را کاملاً نپوشانید در غیر این صورت گرمای محبوس شده ممکن است باعث آتش سوزی شود. اگر از خزیدن در بستر سرد بیزار هستید، از بطری آب گرم استفاده کنید – این کار موثر و مطمئناً ایمن تر است.

با تمرکز بر نگهداری HVAC (به مجموعه فرآیندها و فناوری های مرتبط با گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع اشاره دارد.  Hvac در سیستم های مختلفی از جمله ماشین آلات و فن آوری های مورد استفاده در مکان هایی مثل خانه ها، دفاتر، راهروها و سیستم های حمل و نقل که باید بر اساس مقررات زیست محیطی طراحی شده باشند،به کار رفته تا کیفیت گرمایش و هوا را بهبود دهد.(از بخاری های داخلی ضعیف خودداری کنید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بخاری های خانگی نامناسب یک مشکل هستند. اما اگر مشکل از آنهاست، اکنون باید به چه گزینه دیگری متوسل شویم؟ به زبان ساده، شما باید سیستم HVAC خود را به درستی حفظ کنید، تا بتوانید در صورت نیاز همیشه به آن اعتماد کنید. وقتی این کار را انجام می دهید دیگر نیازی به مراجعه به محصولات گرمایش جایگزین در خانه نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه می توانید آن را در نظم مناسب حفظ کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

 

فیلترهای هوا را مرتباً تمیز کرده و تغییر دهید

فیلترهای هوا موجود در سیستم HVAC شما با گرد و غبار و خاک مسدود می شوند. این می تواند سیستم را با مشکلاتی روبرو کند و در نهایت به این معنی خواهد بود که از کارآیی آن کاسته می شود و حتی ممکن است دیر یا زود خراب شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید اطمینان حاصل کنید که وقت خود را برای تمیز کردن فیلترهای هوا اختصاص داده اید هر ماه یکبار علاوه بر این، باید آنها را نیز تغییر دهید.

 

بخاری ایمن گاز مشهد مدل شادلین کلاسیک

ویژگی های این محصول:

 • E رده انرژی
 • گاز شهری
 • دارای ترموکوبل
 • مجهز به جرقه زن پیزو الکتریک
 • نیاز به دودکش دارد

 

برنامه نگهداری حرفه ای را تنظیم کنید

علاوه بر انجام تعمیر و نگهداری اساسی در زمان خود، باید اطمینان حاصل کنید که یک حرفه ای که واقعاً می داند چه کاری انجام می دهد، به آن نگاه کند. بنابراین، از این چک های برنامه ریزی شده صرف نظر نکنید. این اطمینان حاصل می کند که HVAC شما برای مدت طولانی تری دوام خواهد آورد و بدون هشدار دچار خرابی شما نمی شود. وقتی این اتفاق می افتد، می تواند یک دردسر بزرگ باشد و شما نمی خواهید با این مسئله کنار بیایید. برای نظم بخشیدن به آن به متخصصین اعتماد کنید.

 

منافذ را تمیز کنید تا جریان هوا بهتر شود

تمیز کردن دریچه ها مرحله مهم دیگری برای نگهداری مواد مخدر است که اگر می خواهید سیستم خود را تا حد ممکن در وضعیت مطلوبی حفظ کنید، باید آن را بردارید. وقتی آن منافذ را تمیز می کنید، اطمینان حاصل کنید که جریان هوایی که سیستم می تواند تحمل کند به همان اندازه که نیاز است قوی باشد. این سیستم برای کارایی کارآمد به هوای تمیز برای عبور از آن نیاز دارد. بدون انجام این کار با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

 

از ترموستات قابل برنامه ریزی استفاده کنید

یکی از راه های بهبود پایداری و عملکرد طولانی مدت سیستم HVAC استفاده از ترموستات قابل برنامه ریزی است. این اجازه می دهد تا شما به راحتی دمای خانه خود را تغییر دهید. وقتی آنجا نیستید یا می خواهید دما به تدریج کاهش یابد، این یک راه حل عالی است. این باعث صرفه جویی در انرژی می شود و بدین معنی است که سیستم HVAC شما برای کار کردن نیازی به نظارت مستقیم شما نخواهد داشت. این یک دوز راحت به زندگی روزمره شما نیز می افزاید، چه کسی این را دوست ندارد؟