امتیازدهی

بازی شطرنج در سراسر جهان محبوب است.
چرا مردم حاضرند زمان زیادی را به این بازی اختصاص دهند؟ بدون شک این حقیقت وجود دارد که شطرنج شامل یک چالش فکری شدید است که برای سلامت ذهن شما بسیار مفید است.

1. توانایی دیدن از دیدگاه دیگران را توسعه می دهد

شطرنج بازان ماهر یاد می گیرند که حرکت های بعدی حریف را پیش بینی کنند. برای پیش بینی آنچه شخص بعدی در آینده انجام می دهد ، بازیکن باید توانایی اتخاذ دیدگاه شخص دیگری را داشته باشد و نتیجه گیری کند که چه اقدامی انجام می دهد.

دانشمندان رفتاری به این توانایی برای دیدن از دیدگاه دیگر “نظریه ذهن” می گویند. این توانایی ای است که برای اعمال همدلی و ایجاد روابط سالم اجتماعی ضروری است. یک منبع معتبر در سال 2019 دریافت که شطرنج این توانایی را در کودکانی که بازی را تمرین می کنند توسعه می دهد.

2. حافظه را تقویت می کند

شاید تعجب آور نباشد که بدانیم بازیکنان دارای مهارت های حافظه قوی هستند. به هر حال ، این بازی شامل حفظ ترکیبات متعدد حرکات و نتایج بالقوه آنها است.

 

شطرنج مدل Cyrus

مشخصات محصول:

 • ابعاد صفحه : ۴۷x۴۷ سانتی‌متر
 • جنس مهره : چوب
 • سطح زیر مهره : 3 سانتی متر
 • وزن: 2000 گرم
 • وزن مهره : 200 گرم
 • جنس صفحه : چوب

 

 

3. حافظه خوبی دارند .

در یک آزمایش ، محققان توانایی یادآوری شطرنج بازان متخصص را با افرادی که تجربه بازی شطرنج ندارند مقایسه کردند. آنها دریافتند که بازیکنان شطرنج در یادآوری لیست کلماتی که شنیده بودند بسیار بهتر از افرادی بودند که هرگز شطرنج بازی نکرده بودند.شطرنج بازان ماهر همچنین توانایی بهتری در به خاطر سپردن و تشخیص سریع الگوهای بصری دارند ، که به عقیده محققان از حفظ موقعیت های پیچیده شطرنج ناشی می شود.

4. خلاقیت شما را بالا می برد

محققان مدرسه ای در هند مهارت های تفکر خلاق دو گروه از دانش آموزان را آزمایش کردند. یک گروه در زمینه بازی شطرنج آموزش دیدند ، و گروه دیگر اینگونه نبود.

در این آزمون ها از دانش آموزان خواسته شد تا از موارد متداول برای موارد معمول استفاده کنند و الگوها و معانی را به صورت انتزاعی تفسیر کنند. دانش آموزانی که شطرنج بازی می کردند در آزمون ها نمره بالاتری کسب کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که شطرنج توانایی دانش آموزان را در تمرین تفکر متفاوت و خلاق افزایش می دهد.

 

شطرنج طرح گل کد 500

مشخصات محصول:

 • ابعاد صفحه : 50×50×6 سانتی‌متر
 • جنس مهره : چوب
 • سطح زیر مهره : 2 سانتی متر
 • وزن : 2000 گرم
 • وزن مهره : 8 گرم
 • اقلام همراه : کیف
 • جنس صفحه : چوب

 

 

5.  منجر به مهارتهای برنامه ریزی بهتر می شود

بازی های شطرنج برای دوره های طولانی تفکر خاموش شناخته شده است ، که در طی آن بازیکنان هر حرکت را در نظر می گیرند. بازیکنان زمان خود را صرف پیش بینی پاسخ حریف خود و تلاش برای پیش بینی هرگونه حادثه می کنند.

این عادت ذهنی – تفکر و برنامه ریزی دقیق – یکی از مزایای شناختی بازی شطرنج است.
شطرنج می تواند درمان را مثرتر کند

6. برخی از مشاوران و درمانگران با شطرنج به عنوان وسیله ای برای افزایش خودآگاهی و ایجاد روابط درمانی موثرتر  بازی می کنند.

شطرنج که به عنوان یک استراتژی درمانی خلاق در نظر گرفته می شود ، به شما امکان می دهد واکنش های خود را در برابر استرس و چالش ها در حین مسابقه مشاهده کنید. درمانگر شما حاضر است تا به شما کمک کند تا پاسخ های خود را ارزیابی کرده و در مورد اینکه چرا به مشکلات به شیوه ای که انجام می دهید واکنش نشان دهید.

 

شطرنج مدل 01کد G1 مجموعه 6 عددی

مشخصات محصول:

 • ابعاد صفحه : ۳۰x۳۰x۴ سانتی‌متر
 • جنس مهره : چوب
 • سطح زیر مهره : ۲.۵ سانتی متری
 • وزن : ۶۰۰ گرم
 • جنس صفحه : چوب

 

 

7.  ممکن است در برابر توسعه زوال عقل محافظت کند

در یک بازبینی تحقیقی در سال 2019 ، دانشمندان دریافتند که نیازهای انعطاف پذیری پیچیده شطرنج می تواند به محافظت از افراد مسن در برابر زوال عقل کمک کند.

8.  افراد را به هم می رساند

شطرنج یکی از قدیمی ترین بازی های جهان است که قدمت آن به بیش از 1500 سال می رسد. بازی شطرنج با گسترش در سراسر جهان به بازی امروز ما تکامل یافته است. در نتیجه ، این سفر مردم را از فرهنگ ها ، سنین و پیشینه های مختلف بر سر پیوند و اشتیاق مشترک به بازی گرد هم آورده است.

 

شطرنج کد A01

مشخصات محصول:

 • ابعاد صفحه : 35×35 سانتی‌متر
 • جنس مهره : پلاستیک
 • سطح زیر مهره : 2.8 سانتی متر
 • وزن : 150 گرم
 • وزن مهره : 5 گرم
 • اقلام همراه : کیف
 • جنس صفحه : فوم

 

 

9. به شما می آموزد چگونه پیروز شوید و ببازید

البته همه دوست دارند برنده شوند ، اما مهم است که یاد بگیریم چگونه شکست را بپذیریم. به قول معروف – گاهی درس می دهید و گاهی درس می گیرید! مهمتر از همه ، سعی کنید از این شکست ها درس بگیرید و به عنوان بازیکن بهتری برگردید. درست مانند زندگی ، هنگام مواجهه با شکست نیز باید برخیزیم و قوی تر و عاقل تر برگردیم. برنده شدن با فضیلت یک ویژگی مهم شخصیتی است که شطرنج می تواند به فرد بیاموزد.

10.  به کودکان کمک می کند تا پیامدهای عملکرد خود را درک کنند

رونق شطرنج مکتبی در سراسر جهان طی یک دهه گذشته در حال افزایش مداوم بوده است. مهمتر از اینکه این کودکان شطرنجباز بزرگ شوند یا رتبه های بالایی کسب کنند این است که شطرنج از کودکی به کودکان می آموزد که انتخاب های آنها عواقبی دارد – چه خوب و چه بد. فکر کردن در مورد حرکت خود و تلاش برای انجام بهترین حرکت که می توانید پاداش در حالی که سریع بازی می کنید و عجله در تصمیم گیری های خود می تواند عواقب منفی داشته باشد.

11.  به تمرکز شما کمک می کند

همانطور که بابی فیشر گفت: “شطرنج تمرکز کامل می خواهد.” یک شطرنج باز می تواند مانند یک استاد بزرگ با 30 حرکت حرکت کند و سپس در حرکت 31 حواسش پرت شود و یک اشتباه اساسی انجام دهد که بازی را از دست می دهد! این تمرکز شدید در مواجهه با تکالیف مدرسه ، وظایف روزانه و مهلت ها در زندگی روزمره مفید است.

 

شطرنج مدل P09

مشخصات محصول:

 • ابعاد صفحه : ۴۸x۴۸x۶ سانتی‌متر
 • جنس مهره : چوب خراطی شده
 • سطح زیر مهره : ۳ سانتی متری
 • وزن :۱۶۰۰ گرم
 • جنس صفحه : چوب

 

 

12. یک ابزار آموزشی عالی برای مدارس است

برنامه های قبل ، حین و بعد از مدرسه بسیار محبوب هستند و دلیل خوبی هم دارد. شطرنج یک فعالیت کم هزینه است که کودکان می توانند بعد از مدرسه خود را با آن سرگرم کنند . کودکان در سنین مختلف ، پیشینه و نیازهای خاص می توانند در کلاس یا کلوپ شطرنج شرکت کنند.

13.  باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود

شطرنج تنها چیزی است که شما برای مطالعه ، وقت گذاشتن و رقابت برای مسابقات اختصاص داده اید ، وقت خود را صرف تجزیه و تحلیل ضررهای خود و پیدا کردن نقاط ضعف خود می کنید. با تمام این کارها احساس اطمینان ایجاد می شود. حتی یک دوره سخت برای اموزش شطرنج می تواند به شما در ایجاد انعطاف پذیری و اعتماد به نفس کمک کند.

14.  به توسعه مهارت های حل مسئله کمک می کند

در هر بازی شطرنج با چالش ها و مشکلاتی روبرو می شوید که باید برای انجام بهترین بازی خود حل کنید. شطرنج می تواند به شما کمک کند تا از قبل فکر کنید ، در تصمیم گیری خود عجله نکنید و مزایا و معایب انتخاب های خود را بسنجید. این امر با چالش هایی که در زندگی روزمره با آن روبرو هستیم ، در ارتباط است و درست مانند شطرنج ، ما سعی می کنیم بهترین انتخابها را برای ایجاد نتایج مثبت برای زندگی خود داشته باشیم.

15.  هر دو طرف مغز را تمرین می دهد.

هنگام بازی شطرنج ، مغز شما برای تمرین منطق ، تشخیص الگو ، تصمیم گیری بصری و تحلیلی و آزمایش حافظه خود به چالش کشیده می شود. شطرنج را می توان در هر سنی تجربه کرد – در نتیجه ، این تمرینات مغزی می تواند بخشی از سلامت مغز شما برای کل زندگی شما باشد! مغز فعال مغز سالم است!

16.  به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه تحت فشار آرام باشید

یک بازی شطرنج شدید که در آن همه چیز را از دست داده اید ، زمان شما رو به اتمام است و شما هنوز باید تصمیمات مهمی بگیرید تا امتیاز را به خانه بیاورید به ما می آموزد که تحت فشار آرامش خود را حفظ کنیم. شما باید به شدت تمرکز کنید ، در عین حال آرامش خود را حفظ کنید تا مغز شما بتواند حداکثر کار خود را انجام دهد. همه ما در طول زندگی خود با مهلت ها ، ارائه ها ، مصاحبه ها و آزمون ها روبرو هستیم. درست مانند یک بازی شطرنج ، ما باید اعتماد به نفس و آرامش خود را حفظ کنیم تا بهترین عملکرد خود را ارائه دهیم.

محققان شواهدی پیدا کردند که این بازی ، که حافظه ، محاسبه ، مهارت های بصری-فضایی و توانایی های تفکر انتقادی را به چالش می کشد ، ممکن است به کاهش افت شناختی و به تعویق انداختن آثار زوال عقل با افزایش سن کمک کند.

آیا  مزایای خاصی برای کودکان دارد؟

منابع معتبر مطالعات نشان می دهند که شطرنج رشد این توانایی ها را در کودکان افزایش می دهد:
مهارت حل مسئله
مهارتهای اجتماعی و ایجاد روابط
مهارت های تفکر

آیا  بازی معایبی دارد؟

مانند هر سرگرمی یا فعالیت دیگری ، شطرنج بازی ممکن است اشکالاتی نیز داشته باشد. اگر به شطرنج به عنوان یک تفریح فکر می کنید ، مواردی وجود دارد که باید بدانید.

1. این بازی  می تواند استرس زا باشد

شطرنج بازان رقابتی نگرانی زیادی نسبت به عملکرد خود در طول مسابقات احساس می کنند. برخی حتی این بازی را شکنجه روحی توصیف کرده اند. منبع معتبر استرس در رتبه بندی یا عملکرد رقابتی حتی ممکن است خواب سالم را مختل کند.

محققان منبع قابل اعتماد تغییرات ضربان قلب بازیکنان شطرنج را که در حل مشکلات سخت شطرنج مشغول بودند ، تجزیه و تحلیل کرده اند. تنوع ضربان قلب نشان دهنده افزایش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک و استرس است.

در بازیکنان باتجربه و ماهر ، تنوع ضربان قلب حتی زمانی که مشکلات دشوارتر می شوند ، تغییر نمی کند – اما بازیکنان با تجربه کمتر دارای تنوع ضربان قلب هستند. محققان فکر می کنند این تغییر با افزایش استرس ناشی از چالش شناختی مشکلات شطرنج مرتبط است.

2. این بازی  ممکن است عملکرد آزمون را چندان تقویت نکند

اگر شما یکی از بسیاری از والدین و مربیانی هستید که دانش آموزان را در زمینه شطرنج آموزش می دهند به این امید که این بازی در آزمون های استاندارد که دارای ریاضی و حل مسئله هستند عملکرد را بهبود بخشد ، ممکن است از دستاوردها ناامید شوید.

منابع معتبر نشان داده اند که در حالی که بازی شطرنج مهارت های شناختی ، حافظه و ریاضی را بهبود می بخشد ، لزوماً نمرات بالاتری از آزمون را به همراه ندارد. تحقیقات نتایج متفاوتی در مورد تأثیر بازی شطرنج بر نمرات آزمون ارائه داده است.

تبدیل شدن به یک متخصص شطرنج نیاز به سرمایه گذاری زمان قابل توجهی دارد

برای بهره مندی از مزایای بازی شطرنج ، باید عمداً منبع معتمد و اغلب به تنهایی تمرین کنید.
بازیکنانی که در بازی برتری دارند و دستاوردهای ذهنی را تجربه می کنند که بازی می تواند آنها را تحریک کند ، در طول سالها ساعتها  را صرف مطالعه می کنند. اگرچه اعجاب انگیز وجود دارد ، اما اکثر افراد تسلط زیادی بر بازی دارند.

 دارای مزایای شناختی بسیاری است ، از جمله توانایی بهبود عملکرد:

هوش
یکدلی
حافظه
مهارت برنامه ریزی و حل مسئله
توانایی های خلاق

شطرنج همچنین می تواند به علائم یا شدت چندین بیماری مانند زوال عقل ، ADHD و حملات پانیک کمک کند. علاوه بر این ، انجام این بازی چالش برانگیز می تواند به شما در یافتن حس ارامش یا افزایش اثر بخشی جلسات درمانی کمک کند.

اگر شطرنج را به عنوان یک سرگرمی در نظر می گیرید ، باید بدانید که می تواند وقت گیر و استرس زا باشد ، به خصوص اگر قصد دارید بر بازی مسلط شوید یا در مسابقات شرکت کنید. این که آیا این اشکالات بیشتر از مزایای بالقوه سلامت شناختی است یا خیر ، چیزی است که شما باید خودتان تعیین کنید.

سخن پایانی :

شطرنج یک بازی جذاب است میتوانید در هرزمان که دوست دارید صفحه شطرنج را بگذارید و با دوستان خود شروع به بازی کنید ، شطرنج مزایای زیادی دارد که این مزایا فقط در حین بازی نیست و در تمام طول عمر شما تاثیر میگذارد پس این بازی را در میان بازی های خود قرار دهید .