5/5 - (1 امتیاز)

بابونه از دیرباز جز کلیدی در رژیم های آرامش بخش مراقبت از پوست بوده است. حتی یونانیان و مصریان باستان گلهای بابونه خرد شده را برای درمان قرمزی و خشکی ناشی از آب و هوا به پوست خود می مالیدند. صدها سال بعد، تحقیقات علمی نشان داد که ترکیبات موجود در بابونه آن را به یک داروی قوی برای پوست تبدیل کرده است. دمبل در این پست به برخی از مزایای بالقوه بابونه برای پوست و همچنین نحوه استفاده از آن در برنامه مراقبت از پوست اشاره می کند.

 

کرم ضد آفتاب بدون رنگ شون مدل Chamomile Extract

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای پوست‌های معمولی، پوست‌های خشک
 • حاوی بابونه
 • محافظت کننده در برابر اشعه UVA
 • محافظت کننده در برابر اشعه UVB

 

فواید برای پوست

مطالعات روی بابونه محدود است و بسیاری از آنها روی حیوانات انجام شده است. با این حال، متخصصان معتقدند این گل برای پوست فوایدی دارد٬ از ترمیم زخم گرفته تا ضد پیری.

متخصص پوست زیبایی معتقدند خواص آرامش بخش، شفابخش، ضد اکسید کننده و ضد التهابی بابونه آن را به یک عنصر محبوب در مراقبت از پوست تبدیل کرده است.

بابونه مزایای زیر را برای پوست دارد:

 • التیام زخم
 • التهاب
 • سرخی
 • اگزما
 • هیپرپیگمانتاسیون
 • آکنه
 • آسیب رادیکال آزاد

 

کرم دست و صورت شون با عصاره بابونه حجم 150 میلی لیتر

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای پوست‌های معمولی، پوست‌های خشک
 • حاوی بابونه

 

التیام زخم

بر اساس گزارش ها، روغن های اسانس استخراج شده از بابونه دارای خواص ضد میکروبی برای محافظت در برابر انواع خاصی از باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها هستند.

یک مطالعه معتبر در سال 2018 در موش ها نشان داد که پماد با عصاره بابونه رومی در مقایسه با پماد تتراسایکلین، فعالیت درمانی و ضد باکتریایی را در یک زخم عفونی به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

در واقع، کمیسیون E آلمان، گروهی از دانشمندان، پزشکان، داروسازان و سم شناسان که تشخیص می دهند که آیا داروها برای استفاده در آلمان بی خطر هستند، استفاده از بابونه را برای بیماری های باکتریایی پوست تأیید کردند.

 

تونر پاک کننده عارضی مدل بابونه حجم 250 میلی لیتر

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای انواع پوست
 • حاوی بابونه

 

التهاب

بابونه اغلب برای تسکین التهاب پوست ناشی از آفتاب سوختگی و بثورات پوستی استفاده می شود. کمیسیون E آلمان همچنین بابونه را برای درمان التهاب پوست تایید کرد.

دانشمندان توضیح می دهند: بابونه حاوی آنتی اکسیدان آپیژنین است که با مهار انتشار مواد شیمیایی ایجاد کننده التهاب به کاهش التهاب کمک می کند.

 

کرم روشن کننده دلبان مدل بابونه کد H4 حجم 50 میلی لیتر

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای انواع پوست
 • حاوی بابونه

 

سرخی

یونانیان باستان هنگام استفاده از بابونه خرد شده بر روی پوست قرمز و تحریک شده، روی چیزی مشغول بودند. این به این دلیل است که به نظر می رسد بابونه التهاب را مهار می کند، که علت اصلی قرمزی پوست است.

دانشمندان توضیح می دهند: بابونه به طور عمیق اما ملایم به پوست نفوذ می کند تا التهاب را تسکین دهد.

 

ژل شستشوی صورت سیلوکسان مدل Hint Chamomile حجم 150 میلی لیتر

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای انواع پوست
 • حاوی بابونه

 

تسکین دهنده پوست حساس

به نظر می رسد خواص ضد التهابی و درمانی بابونه به ویژه برای انواع حساس پوست تسکین دهنده است.

دانشمندان معتقدند: بیزوپرولول، شامازولن و آپیژنین سه ترکیب موجود در بابونه هستند که به آن خواص آرامش بخش و شفابخش برای پوست های حساس می دهد.

برخی از تحقیقات روی حیوانات نشان می دهد که کرم های پوستی حاوی بابونه حتی ممکن است برای کسانی که بیماری پوستی دارند مانند اگزما مفید باشد. یک مطالعه 2010 معتقد است که استفاده از روغن بابونه آلمانی روی پوست موش ها نشانگرهای حساسیت را به طور موثری کاهش می دهد.

 

محلول پاک کننده چشم و لب کاسمکولوژی مدل chamomile حجم 120 میلی لیتر

ویژگی های این محصول:

 • مناسب برای انواع پوست
 • حاوی بابونه
 • حاوی ویتامین E

 

هایپرپیگمنتیشن و روشن شدن پوست

هایپرپیگمنتیشن زمانی است که نواحی پوست به دلیل تولید بیش از حد هورمون ملانین تیره تر از پوست اطراف آن است. معمولاً در اثر آسیب یا التهاب پوست ایجاد می شود و معمولاً با آسیب ناشی از آفتاب، آکنه یا تغییرات هورمونی در دوران بارداری مرتبط است.

محصولات روشن کننده پوست با بابونه که هایپرپیگمنتیشن را درمان می کنند ممکن است کمک کننده باشد. بابونه دارای خواص قابض و روشن کننده ای است که علاوه بر سفت شدن منافذ و نرم شدن پوست، می تواند در صورت استفاده منظم، زخم های آکنه و هایپرپیگمنتیشن را محو کند.

 

آکنه

همان خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی که بابونه را به درمان موثری برای قرمزی و التهاب تبدیل می کند، می تواند آکنه را نیز برطرف کند. می توان از آن به عنوان یک قابض خفیف استفاده کرد که باعث انقباض بافت بدن می شود. این باکتری ها را به آرامی از بین می برد، به محو شدن رنگدانه ها یا لکه های قرمز کمک می کند و بازسازی سلول ها را تسریع می کند، که به پاکسازی پوست کمک می کند.

 

ضد پیری

آنتی اکسیدان ها با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد، که نتیجه طبیعی فرآیندهای متابولیک و التهاب روزمره هستند، مبارزه می کنند. استرس اکسیداتیو با خطوط ریز، چین و چروک، هایپرپیگمنتیشن و سایر علائم پیری ارتباط دارد.

بابونه حاوی آنتی اکسیدان های قوی از جمله پلی فنول ها و مواد شیمیایی گیاهی است. هنگامی که روی پوست اعمال می شود، ممکن است با محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد، علائم پیری را کاهش دهد. تجدید سلول و بافت را تسریع می کند، ظاهر خطوط ریز را کاهش می دهد و به پوست درخشندگی جوانی می بخشد.

 

انواع بابونه

دو نوع اصلی بابونه وجود دارد:

 • بابونه آلمانی
 • بابونه رومی

همچنین سه ترکیب شیمیایی اصلی وجود دارد که به پوست بابونه و مزایای سلامتی آن کمک می کند:

 • چامازولن
 • ماتریسین
 • بیسابولول

بابونه آلمانی حاوی سطوح بالاتری از کامازولن و بیسابولول است، بنابراین به طور کلی شکل موثرتر بابونه در نظر گرفته می شود و بیشتر در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود.

یکی دیگر از اجزای موجود در برچسب مراقبت از پوست بابونه آبی است که در واقع روغن بابونه آلمانی استخراج شده است.

شما در خود گل تازه چامازولن پیدا نمی کنید، زیرا در طی فرآیند تقطیر شکل می گیرد. رنگ روغن بر اساس مقدار شامازولن موجود و نحوه استخراج آن است. آب برنجی یک گیاه مرتبط است، اما دقیقاً شبیه بابونه آبی نیست.

در حالی که می توانید روغن بابونه زرد و سبز آلمانی را بیابید، روغن بابونه آبی دارای غلظت قابل توجهی از شامازولن است.

 

موارد احتیاط

اکثر مردم می توانند با خیال راحت از بابونه روی پوست خود استفاده کنند. استفاده موضعی برای اکثر انواع پوست ایمن است. در واقع، برای پوستهای حساس مفید است.

با این حال، هنگام امتحان هرگونه محصول جدید مراقبت از پوست باید احتیاط کنید.

در موارد بسیار نادر، می تواند باعث ایجاد واکنش آلرژیک در افراد مبتلا به آلرژی خاص شود.

اگر پوست حساسی دارید، متخصصان پوست معتقدند نباید بلافاصله یک محصول جدید مراقبت از پوست را در سراسر صورت یا بدن خود بمالید. در عوض، مقدار کمی از محصول را به مدت یک هفته روی ساعد خود آزمایش کرده و واکنش ها را تحت نظر داشته باشید.

 

حرف آخر

بابونه قرن هاست که به عنوان درمانی برای پوست های خشک، تحریک شده و حساس استفاده می شود. در حالی که تحقیقات زیادی در مورد فواید خاص بابونه برای پوست انجام نشده است، علم نشان می دهد که این گل حاوی چندین ترکیب شیمیایی است که دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد میکروبی و ضد التهابی هستند.

وقتی روغن بابونه و عصاره آن روی پوست مالیده می شود، به درمان قرمزی، هایپرپیگمنتیشن و آکنه کمک می کند. بابونه همچنین می تواند به التیام زخم و تسکین پوست حساس کمک کند.

عصاره یا روغن بابونه رومی را در سرم، اسپری، لوسیون و پوست یافت می شود.